20 października rząd uchwalił dokument pt. „Krajowa polityka miejska". Dotyczy on wszystkich miast, niezależnie od wielkości czy położenia.
– Wskazujemy miastom pożądane kierunki rozwoju – mówi Paweł Orłowski, wiceminister infrastruktury i rozwoju, odpowiedzialny za jego powstanie. – Jednym z nich jest rozwój „do wewnątrz". Uważamy bowiem, że rozrastanie się miast jest nieefektywne – wskazuje wiceminister Orłowski.
– Aby ten cel osiągnąć, nie wystarczy wprowadzenie postulowanych od 13 lat przez Związek Miast Polskich zmian do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, konieczna jest również odbudowa zawodu urbanisty – komentuje Zygmunt Frankiewicz, przewodniczący ZMP.
Dokument wskazuje także najważniejsze obszary inwestycji kwalifikujących się do dofinansowania unijnego. Ponad 80 mld euro ma zasilić m.in. rozwój zintegrowanego transportu (szybka kolej miejska, ekoautobusy), energetykę (rozwój inteligentnych sieci energetycznych i dystrybucyjnych) oraz ochronę środowiska (gospodarka wodno-ściekowa, zarządzanie sieciami kanalizacyjnymi). Miasto przyszłości ma być bowiem oszczędne i efektywne energetycznie.
KPM podkreśla również, że rozwój nie może się odbywać kosztem przyszłych pokoleń.