Reklama
Rozwiń

Ochrona środowiska a bezpieczny rozładunek śmieci

Zmieszane śmieci z naszych domów będą przetwarzane mechanicznie tylko w budynkach, by np. nie zamokły, a wycieki z odpadów nie przedostały się do gleby.

Publikacja: 16.11.2015 06:17

Ochrona środowiska a bezpieczny rozładunek śmieci

Foto: www.sxc.hu

Taki wymóg wynika z nowego rozporządzenia w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, które zacznie obowiązywać od 2016 r.

Rozporządzenie kilka dni temu podpisał minister środowiska, kiedy Komisja Europejska nie zgłosiła do niego żadnych zastrzeżeń. A celem nowego aktu jest określenie standardów, w jakich będą przetwarzane odpady komunalne w instalacjach mechaniczno-biologicznych (MBP). I zgodnie z nim sortowanie śmieci ma się odbywać w budynkach. Musi w nich być szczelne podłoże, by odcieki z odpadów nie przedostały się do ziemi. Ponadto takie obiekty muszą posiadać urządzenia wentylacyjne, które ograniczają emisję pyłów i nieprzyjemnych zapachów.

Przetwarzanie mechaniczne (sortowanie) oraz przetwarzanie biologiczne (kompostowanie) ma się odbywać w jednej instalacji. Istniała obawa, że te procesy będą mogły być przeprowadzane osobno w różnych zakładach. Wówczas powstałoby ryzyko, że status instalacji MBP otrzymałby przedsiębiorca, który nie byłby w stanie przetworzyć śmieci, które nie ulegają biodegradacji (np. resztki jedzenia). Tak jednak nie będzie.

– Istotne jest to, że w ostatecznej wersji określono, że tzw. frakcja podsitowa (drobne odpady) nie trafią jedynie na składowiska. Będzie je można wykorzystać jako paliwo, jeżeli mają odpowiednią kaloryczność – mówi Krzysztof Kawczyński, ekspert ochrony środowiska z Krajowej Izby Gospodarczej. Dodaje, że odpady lepiej przetworzyć w spalarniach, niż je składować.

Nowe rozporządzenie określiło też parametry tzw. stabilizatu (odpady, których nie da się w żaden sposób przetworzyć), a który będzie można składować.

– Dziś na składowiska trafia rzekomy stabilizat, bo wciąż są w nim odpady biologiczne. Zachodzą więc procesy fermentacyjne powodujące powstawanie szkodliwych dla środowiska gazów – wyjaśnia Krzysztof Kawczyński. Dodaje, że trzeba będzie jednak kontrolować, czy na składowiska rzeczywiście trafi stabilizat o odpowiednich parametrach.

Nieruchomości
NSA wydał kluczowy wyrok ws. zamku w Stobnicy
W sądzie i w urzędzie
Nowość w aplikacji mObywatel. „Pozwala zaoszczędzić sobie wycieczki do urzędu"
Praca, Emerytury i renty
13. emerytura nie dla wszystkich seniorów. Te grupy nie otrzymają świadczenia
Nieruchomości
Czy sąsiad może żądać zwrotu pieniędzy za ogrodzenie? Przepisy mówią jasno
Prawo drogowe
Będzie pułapka na łamiących zakaz prowadzenia aut. Może złamać wiele karier
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i trybunały
Sędzia od lat nie pisze uzasadnień wyroków. Resort Bodnara reaguje
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń