Zaczerniając dane o cenie, burmistrz powinien wydać decyzję o odmowie udostępnienia informacji publicznej. Taki wniosek płynie z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zapadł 19 stycznia br.
W rozpatrywanej sprawie Jerzy Bubela wystąpił do burmistrza miasta Górowo Iławieckie o udostępnienie faktur (wraz z opisem). Faktury miały dotyczyć obsługi prawnej urzędu miasta.
Burmistrz faktury udostępnił, jednak część znajdujących się na nich informacji została zaczerniona (m.in. cena). W ocenie burmistrza bowiem informacje wyeliminowane z faktur stanowiły tajemnicę przedsiębiorstwa, a prawnik, który obsługiwał urząd miasta, na ich udostępnienie nie wyraził zgody.
Jerzy Bubela uznał, że burmistrz żądanej informacji mu nie udostępnił, i wniósł skargę na bezczynność do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Ten, wyrokiem z 27 maja 2014 r., przyznał skarżącemu rację. Uznał, że faktycznie burmistrz informacji publicznej nie udostępnił, więc pozostaje w zwłoce. Zobowiązał też burmistrza do załatwienia wniosku Jerzego Bubeli w sposób i w terminie przewidzianym przepisami ustawy o dostępie do informacji publicznej, czyli albo przez udostępnienie żądanych faktur, albo wydanie decyzji o odmowie jej udostępnienia. Sąd zaznaczył, że termin (14-dniowy) bieg swój rozpocznie od uprawomocnienia się wyroku.
Burmistrz wyrok ten zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Argumentował, że skarga nie jest zasadna z dwóch powodów. Po pierwsze, dlatego że żądane faktury udostępnił. A po drugie, że decyzji odmawiającej udostępnienia wszystkich zawartych w nich informacji nie musiał w tej sprawie wydawać. A to dlatego, że Jerzy Bubela wcześniej wystąpił o udostępnienie umowy zawartej z prawnikiem (w której również zawarta była cena za świadczone usługi) i jej udostępnienia odmówił, wydając stosowną decyzję administracyjną.