Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.12.2024 02:59 Publikacja: 20.01.2023 03:00
Foto: Adobe Stock
Za takim rozwiązaniem opowiedziała się więcej niż połowa z ponad 11 tys. ankietowanych – wynika z przedstawionych przez magistrat danych. Wiosną projektem uchwały w tej sprawie ma zająć się krakowska rada miasta. Wprowadzenie zakazu sprzedaży napojów alkoholowych (przeznaczonych do spożycia poza miejscem ich sprzedaży, a nie na przykład w restauracji czy klubie) w godz. 22:00 – 6:00, umożliwiają zapisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Rada miasta już w 2018 r. próbowała wprowadzić takie ograniczenia, choć na skalę mniejszą niż planuje dzisiaj, bo tylko na terenie dzielnicy Starego Miasta. Podjęta wówczas uchwała nie weszła jednak w życie, bo WSA stwierdził jej nieważność. Jak przypomina radca prawny Jadwiga Płażek – Żywicka, sąd uznał, że wprowadzając ograniczenie zasady swobody działalności gospodarczej, jest ona niedostatecznie uzasadniona i narusza konstytucyjną zasadę równości. Różnicuje bowiem sytuację podmiotów prowadzących tożsamą przedmiotowo działalność w różnych dzielnicach. Po skardze kasacyjnej gminy Kraków NSA uchylił zaskarżony wyrok i nakazał WSA ponowne rozpatrzenie sprawy. Jak przypomina radca prawny, NSA uznał, że uchwała zawiera uzasadnienie rady, w którym podniesione zostały kwestie porządku publicznego i bezpieczeństwa; rozstrzygnął, że wystarczy uprawdopodobnienie, że nocna sprzedaż alkoholu przyczynia się do powstania zagrożeń w tych obszarach. Nie przyjął również argumentu jakoby zapisy uchwały naruszały konstytucyjną zasadę równości.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Muzeum Gazowni Warszawskiej to niezwykła przestrzeń, gdzie przeszłość i przyszłość przenikają się, tworząc inspirujące środowisko dla wydarzeń biznesowych i konferencji. Zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnej aparatowni i tłoczni gazu, Muzeum zostało starannie odrestaurowane, aby oddać ducha epoki, zachowując jednocześnie pełną funkcjonalność nowoczesnej przestrzeni.
W każdą sobotę grudnia i sylwestrowy wieczór warszawiacy mają okazję podziwiać zimowo-świąteczną stolicę z pokładu łodzi.
Czy wojsko naprawiło straty poniesione przez mieszkańców kilku wsi koło Malborka, nad którymi z wielką prędkością przeleciał samolot bojowy MiG-29? Są poważne wątpliwości.
Dopiero po publikacji w „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Obrony Narodowej obiecuje, że ruszą wypłaty dla właścicieli budynków, które zostały uszkodzone w czasie niskiego przelotu samolotu bojowego MiG-29 w pobliżu Malborka.
Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu ma szansę być gotowy na przełomie 2028 i 2029 roku.
Nawet w grudniu samorządy dokonują nasadzeń nowych drzew. Są to specjalne okazy.
W zbliżające się święta i sylwestra, jak co roku, najwięcej turystów wypoczywać będzie w górach, gdzie wolnych pokojów ubywa z dnia na dzień. Sporym zainteresowaniem cieszą się również miasta organizujące telewizyjne imprezy sylwestrowe - wynika z analizy Nocowanie.pl.
Największy przewoźnik krajów nordyckich, Scandinavian Airlines, po kilku latach przerwy znów będzie latać z Portu Lotniczego Wrocław.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas