Centralizacja rozliczeń VAT w gminach

Zgodnie z obowiązującymi przepisami decyzja o wcześniejszym wdrożeniu centralizacji nie obliguje gmin do objęcia korektą wszystkich nieprzedawnionych okresów. Samorządy mogą wybrać, od którego okresu rozliczeniowego rozpoczynają skonsolidowane rozliczenia VAT.

Publikacja: 24.05.2016 06:30

Centralizacja rozliczeń VAT w gminach

Foto: www.sxc.hu

Głośny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 września 2015 r. w sprawie C-276/14 Gmina Wrocław przeciwko Ministrowi Finansów rewolucjonizuje dotychczasowe zasady rozliczeń podatku VAT przez gminy i ich jednostki budżetowe. Wynika z niego, że gminne jednostki budżetowe nie spełniają kryterium samodzielności określonego w art. 9 ust. 1 dyrektywy 2006/112/WE. A to zdaniem TSUE oznacza, że gminne jednostki budżetowe, nie dysponując w istocie własnym majątkiem i podlegając organizacyjnemu podporządkowaniu gminom, nie ponoszą ryzyka gospodarczego, związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Tym samym TSUE uznał, że gminne jednostki budżetowe nie są odrębnymi od gmin podatnikami w myśl dyrektywy 2006/112/WE. Choć wyrok dotyczył wyłącznie samorządowych jednostek budżetowych, NSA uchwałą z 26 października 2015 r. wskazał, że tezy zaprezentowane przez TSUE znajdują zastosowanie także do gminnych zakładów budżetowych.

Pozostało 94% artykułu

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
W sądzie i w urzędzie
Czterolatek miał zapłacić zaległy czynsz. Sąd nie doczytał, w jakim jest wieku
Spadki i darowizny
Czym jest niegodność dziedziczenia? Pięć powodów, dla których można kogoś pozbawić spadku
Praca, Emerytury i renty
Coraz dłuższe L4, w tym z powodów psychicznych. Znamy najnowsze dane
Zdrowie
Ważne zmiany w zasadach wystawiania recept. Pacjenci mają powody do radości
Materiał Promocyjny
Jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką?
Konsumenci
Po raz pierwszy sąd "usunął" WIBOR z umowy kredytu hipotecznego