Czy rozstrzygnięcie nadzorcze można zaskarżyć do sądu administracyjnego

Rozstrzygnięcie organu nadzorczego dotyczące gminy można zaskarżyć z powodu jego niezgodności z prawem. W orzecznictwie wyrażany jest jednak pogląd, że dotyczy to tylko rozstrzygnięcia mającego wpływ na skutki prawne działań organów gminy.

Publikacja: 24.04.2018 06:30

Czy rozstrzygnięcie nadzorcze można zaskarżyć do sądu administracyjnego

Foto: Fotolia.com

- Po przesłaniu uchwały rady gminy wojewodzie, stwierdził on, że ta uchwała została wydana z naruszeniem prawa. Z uwagi na to, że nie było to istotne naruszenie, organ nie stwierdził nieważności uchwały. Czy w sytuacji, gdy w rozstrzygnięciu nadzorczym nie stwierdzono nieważności uchwały, gmina może zaskarżyć to rozstrzygnięcie do sądu administracyjnego?

W orzecznictwie wyrażany jest pogląd, że nie przysługuje takie uprawnienie. Zgodnie z art. 90 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) wójt (burmistrz, prezydent miasta) ma obowiązek przedłożyć organowi nadzoru (czyli wojewodzie albo regionalnej izbie obrachunkowej) uchwałę rady gminy w ciągu 7 dni od dnia jej podjęcia. Uchwała sprzeczna z prawem jest nieważna. W takim przypadku organ nadzoru orzeka o jej nieważności, w całości lub w części, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia doręczenia mu uchwały (art. 91 ust. 1 u.s.g.). W razie nieistotnego naruszenia prawa, organ nadzoru nie stwierdza nieważności uchwały, ograniczając się do wskazania, że uchwałę wydano z naruszeniem prawa (art. 91 ust. 4 u.s.g.). Przyjmuje się, że nieistotne naruszenie prawa to błąd czy nieścisłość prawna, które nie mają wpływu na istotną treść uchwały (por. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z 3 stycznia 2018 r., sygn. II SA/Op 554/17, LEX nr 2432690). Do istotnych naruszeń prawa, skutkujących nieważnością uchwały, zalicza się np. naruszenie przepisów wyznaczających kompetencje do podjęcia uchwały, podstawy prawnej jej podejmowania, czy przepisów regulujących procedurę podejmowania uchwał (por. np. wyrok WSA we Wrocławiu z 17 stycznia 2018 r., sygn. II SA/Wr 706/17, LEX nr 2435426).

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Praca, Emerytury i renty
Zwolnienie z pracy za krytykę LGBTQ i feministek? Zapadł ważny wyrok
Prawo drogowe
Trudniej będzie zdać egzamin na prawo jazdy. Wchodzi w życie "prawo Klimczaka"
Praca, Emerytury i renty
Część seniorów dostanie w lipcu dwa przelewy. Zasady wypłaty renty wdowiej
Praca, Emerytury i renty
Duże zmiany w wypłatach 800 plus w czerwcu. Od lipca nowy termin
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Prawo w Polsce
Głosy Trzaskowskiego przypisane Nawrockiemu. „To nie jest jakaś wielka tragedia"