Kto przyznaje pracodawcy dofinansowanie przygotowania zawodowego młodocianych

Warunkiem uzyskania dofinansowania jest ukończenie nauki przez podwładnego. Pracodawca powinien złożyć wniosek w terminie trzech miesięcy od dnia zdania przez niego egzaminu.

Publikacja: 24.07.2018 02:00

Kto przyznaje pracodawcy dofinansowanie przygotowania zawodowego młodocianych

Foto: Fotolia.com

- Przedsiębiorca ubiega się o dofinansowanie kosztów przygotowania zawodowego młodocianego pracownika. Wraz z wnioskiem przesłał kopie: dokumentów potwierdzających kwalifikacje do prowadzenia przygotowania zawodowego, umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego i dyplomu młodocianego pracownika, bez poświadczenia za zgodność z oryginałem. Czy stanowi to naruszenie przepisów?

Nie.

Czytaj także: Wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika

Warunki jakie musi spełnić pracodawca, aby uzyskać dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika, z którym zawarł umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, od 1 września 2017 r. określa art. 122 ustawy – Prawo oświatowe (dalej p.o.). Przed tą datą zagadnienie to regulował art. 70b ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 2198 ze zm.). Pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia, jeżeli:

- pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych określone w przepisach w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (por. m.in. rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania, tekst jedn. DzU z 2014 r. poz. 232 ze zm.), a ponadto

- młodociany pracownik ukończył naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy i zdał egzamin, zgodnie ze wskazanymi wyżej przepisami.

Wysokość dofinansowania kosztów kształcenia jednego młodocianego pracownika wynosi w przypadku:

- nauki zawodu - do 8081 zł przy okresie kształcenia wynoszącym 36 miesięcy (jeżeli okres kształcenia jest krótszy, dofinansowanie wypłaca się w wysokości proporcjonalnej do okresu kształcenia), a

- przyuczenia do wykonywania określonej pracy – do 254 zł za każdy pełny miesiąc kształcenia.

Kwoty dofinansowania podlegają waloryzacji wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, jeżeli ten wskaźnik w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym następuje wypłata dofinansowania, wynosi co najmniej 105 proc. Dofinansowanie przyznaje wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika, w drodze decyzji, ze środków Funduszu Pracy.

Czytaj także: Kiedy pracownik nie zapłaci PIT od dofinansowania wakacji

Dofinansowanie jest przyznawane na wniosek pracodawcy złożony w terminie trzech miesięcy od dnia zdania egzaminu przez młodocianego pracownika. Zgodnie z art. 122 ust. 7 p.o. do wniosku trzeba dołączyć:

- kopie dokumentów potwierdzających to, że pracodawca (osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona u pracodawcy) posiada wymagane kwalifikacje,

- kopię umowy o pracę z młodocianym pracownikiem zawartej w celu przygotowania zawodowego oraz

- kopię odpowiednio dyplomu lub świadectwa potwierdzającego zdanie egzaminu przez młodocianego pracownika albo zaświadczenie (w tym przypadku wymagany jest oryginał) potwierdzające zdanie tego egzaminu.

W przepisach mowa jest zatem o kopiach dokumentów (por. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 21 marca 2018 r., sygn. II SA/Po 939/17, LEX nr 2475934), bez zaznaczenia, że istnieje wymóg poświadczenia ich za zgodność z oryginałem.

Niektóre urzędy wymagają poświadczenia kopii za zgodność z oryginałem przez składającego te kopie pracodawcę. W art. 122 p.o. brak jest jednak regulacji odpowiadającej np. art. 150 ust. 3-5 p.o., w których wskazano wymagany sposób poświadczania za zgodność z oryginałem kopii dokumentów dołączanych m.in. do wniosku o przyjęcie do publicznego przedszkola czy publicznej szkoły (w przepisach tych mowa jest m.in. o poświadczaniu kopii za zgodność z oryginałem przez dyrektora szkoły bądź rodzica kandydata).

Należy także zwrócić uwagę, że dofinansowanie udzielane podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą stanowi pomoc de minimis (art. 122 ust. 11 p.o.). Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 362) podmiot ubiegający się o taką pomoc, wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy, przedstawia:

- wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie oraz

- formularz informacji (zgodnie ze wzorem określonym w rozporządzeniu Rady Ministrów z 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis, Dz.U. z 2010, nr 53, poz. 311 ze zm.).

Na stronie internetowej Systemu Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej (https://sudop.uokik.gov.pl) zwrócono uwagę, że wydruki danych z tego systemu o pomocy otrzymanej przez beneficjenta mają tylko informacyjny charakter oraz że przedstawienie wydruku podmiotowi udzielającemu pomocy nie jest równoznaczne z realizacją obowiązku przedstawienia zaświadczenia/oświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis, zgodnie z wymaganiami określonymi w ustawie o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.

W razie przedstawiania oryginałów dokumentów, można byłoby skorzystać z rozwiązania przewidzianego w dodanym od 1 czerwca 2017 r. art. 76a § 2b kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z tym przepisem upoważniony pracownik organu prowadzącego postępowanie, któremu został okazany oryginał dokumentu wraz z odpisem, na żądanie strony, poświadcza zgodność odpisu dokumentu z oryginałem, co powoduje, że strona nie jest narażona na dodatkowe koszty uzyskania urzędowo poświadczonych odpisów lub wypisów dokumentów potrzebnych w postępowaniu administracyjnym.

—Anna Puszkarska, radca prawny

Podstawa prawna: art. 122 ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 996 ze zm.), art. 76a ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1257 ze zm.)

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr