Nowe zasady prowadzenia domów zapewniających całodobową opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, chorymi i w podeszłym wieku wprowadziła [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=343664]nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, uchwalona przez Sejm 12 lutego 2010 r., a której przepisy obowiązują od 31 marca 2010 r. Jej tekst został opublikowany w DzU nr 40 poz. 229.[/link]
[srodtytul]Z wnioskiem do wojewody[/srodtytul]
Tak jak do tej pory działalność polegająca na prowadzeniu placówki zapewniającej całodobową opiekę wymaga uprzedniego uzyskania zezwolenia, które wydaje wojewoda. Zezwolenie takie można uzyskać, jeżeli wnioskodawca spełnia określone w przepisach ustawy warunki, w szczególności standardy wynikające z jej art. 68.
Przepis ten określa, jakie rodzaje usług opiekuńczych i bytowych placówka opieki całodobowej ma obowiązek świadczyć. Określono w nim również warunki, jakie powinien spełniać budynek, w którym placówka ma mieć swoją siedzibę, w tym wymagania, jakie są stawiane pokojom mieszkalnym, przeznaczonym na pobyt pensjonariuszy.
Zezwolenie wydawane jest na wniosek, do którego dołączyć należy: tytuł prawny do nieruchomości, na której usytuowany jest dom, zaświadczenie właściwego organu budowlanego potwierdzającego możliwość użytkowania budynku zgodnie z zamierzonym celem, koncepcję prowadzenia placówki, informację o sposobie jej finansowania.