Jak rozliczyć VAT z faktur, których nie można przyporządkować bezpośrednio działalności opodatkowanej gminy? Taki problem, nurtujący zapewne niejednego samorządowego księgowego, stał się przyczyną wniosku o interpretację prawa podatkowego, który trafił do Izby Skarbowej w Łodzi.
W takich wypadkach pomocne są przepisy umożliwiające tzw. proporcjonalne rozliczenie VAT dotyczące zakupu np. energii elektrycznej, usług telekomunikacyjnych, sprzętu biurowego, które to wydatki odnoszą się do całokształtu funkcjonowania gminy, a nie do konkretnych czynności – opodatkowanych lub nie. Wprawdzie gmina nie pytała konkretnie o sposób obliczania tej proporcji, ale domagała się potwierdzenia, które czynności przez nią wykonywane są zwolnione z VAT lub nie są objęte przepisami o tym podatku.
W interpretacji wskazano, że nie są objęte VAT czynności zarówno polegające na uzyskiwaniu przez gminę określonych wpływów, jak i niezwiązane z ich uzyskiwaniem. Do pierwszej kategorii należą wskazane przez gminę czynności związane np. z poborem podatku od nieruchomości i opłaty skarbowej, targowej oraz dotacje czy subwencje. Do drugiej zaliczono w szczególności budowę ogólnodostępnej infrastruktury gminnej jak drogi, chodniki, oświetlenie, place zabaw itd. Im większy udział takich czynności w działalności gminy, tym mniej VAT od zakupów „ogólnych" można odzyskać.
numer interpretacji: IPTPP2/443- 831/12-7/JN