Obecnie osoba, która pierwszy raz ubiega się o zasiłek pielęgnacyjny, dostaje go dopiero po uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności lub o jej stopniu. Jeśli czeka na nie np. dwa miesiące, to za ten czas nie otrzyma wspomnianego zasiłku. Ma to zmienić rządowy projekt nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych ([link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182545]DzU z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.[/mail]). Zmiany powstały po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 października 2007 r. (P 28/07).
[srodtytul]Liczy się wniosek[/srodtytul]
Zasiłek pielęgnacyjny będzie przysługiwać od miesiąca, w którym wpłynął wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub jej stopnia, jeżeli w ciągu trzech miesięcy od otrzymania orzeczenia zainteresowany złoży też wniosek o to świadczenie.
– Chcemy uniknąć nie tylko utraty zasiłku w konsekwencji oczekiwania na orzeczenie, ale także sytuacji, gdy osoba, która uzyskała orzeczenie o niepełnosprawności kilka lat temu, teraz starałaby się o zasiłek pielęgnacyjny za kilka lat wstecz. Stąd trzy miesiące na złożenie wniosku od uzyskania orzeczenia – wyjaśnia Alina Wiśniewska, dyrektor Departamentu Świadczeń Rodzinnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Podobnie jest, jeśli świadczeniobiorca ponownie ubiega się o orzeczenie o niepełnosprawności lub o jej stopniu – wtedy również świadczenie będzie przysługiwać od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia (obecnie – nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zainteresowany złoży wiosek o świadczenie). Zasiłek pielęgnacyjny będzie się należał tylko osobom o odpowiednim orzeczeniu o niepełnosprawności lub o jej stopniu oraz osobom powyżej 75. roku życia.