Ustalenie stref płatnego parkowania należy do kompetencji rady gminy. Wynika to wprost z przepisów art. 13b ust. 2 w związku z art. 3 ustawy o drogach publicznych. Wniosek w tej sprawie zgłasza odpowiednio wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Ponadto wniosek powinien zostać zaopiniowany przez organy zarządzające drogami i ruchem na drogach.
[srodtytul]Stawka maksymalna[/srodtytul]
Opłatę za parkowanie pobierać można jedynie w dni robocze (wszystkie lub jedynie wyznaczone). Może być ona pobierana w określonych godzinach (np. w godzinach szczytu, kiedy ruch jest największy) lub całodobowo. Ponadto miejsca, w których opłata jest pobierana, powinny być właściwie oznakowane.
Radni, ustalając wysokość opłat za parkowanie, powinni pamiętać, że maksymalna jej wysokość nie może przekraczać 3 zł za pierwszą godzinę postoju.
Podczas ustalania stawek uwzględnia się progresywne narastanie opłaty przez pierwsze trzy godziny parkowania, przy czym progresja nie może przekraczać powiększenia stawki opłaty o 20 proc. za kolejne godziny w stosunku do stawki za poprzednią godzinę parkowania. Stawka opłaty za czwartą i kolejne godziny parkowania nie może przekraczać stawki opłaty za pierwszą godzinę parkowania. Uchwała taka powinna również określać zasady uiszczania tych opłat.