Ochrona zatrudnienia radnych wynika z art. 25 ust. 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=163433]ustawy o samorządzie gminnym[/link], art. 22 ust. 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=163434]ustawy o samorządzie powiatowym[/link] oraz z art. 27 ust. 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=163432]ustawy o samorządzie województwa[/link]. Zgodnie z tymi przepisami rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady lub sejmiku województwa, którego jest członkiem. Organ ten obligatoryjnie odmówi wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu.
Szczególna ochrona stosunku pracy radnego powstaje z chwilą jego wyboru, czyli data wyboru pracownika do pełnienia funkcji radnego stanowić będzie zarazem moment rozpoczęcia okresu ochronnego. Zaś koniec tej ochrony następuje z upływem kadencji, na którą został powołany radny, chyba że wcześniej utraci mandat radnego.
[srodtytul]Bez zgody rady[/srodtytul]
Jednakże ochrona stosunku pracy radnego zostaje wyłączona w przypadku, gdy u pracodawcy zatrudniającego ponad 20 pracowników dochodzi do zwolnień grupowych z przyczyn niedotyczących pracowników. Wskazuje na to treść art. 5 ust. 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169524]ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników[/link], w którym wprowadzone zostały wyłączenia ochrony trwałości stosunku pracy wynikającej z przepisów szczególnych. Przepis ten umożliwia więc w ramach zwolnienia grupowego rozwiązanie stosunku pracy z pracownikami będącymi radnymi.
Tak też wskazywał [b]NSA w wyroku z 9 maja 2006 r.[/b], stwierdzając, że ochrona trwałości stosunku pracy radnego przewidziana w art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym nie ma zastosowania w razie rozwiązania stosunku pracy w ramach grupowych zwolnień z przyczyn określonych w art. 5 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników [b](I OSK 194/06)[/b]. Stanowi to istotne ułatwienie dla pracodawców dokonujących zwolnień grupowych, gdyż nie muszą oni występować o uzyskanie zgody do odpowiedniej rady gminy.