W przepisach starej, uchwalonej 20 marca 1990 r. ustawy znajdowały się przepisy regulujące zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej pracowników samorządowych. Co prawda nie wszystkich, bo tylko mianowanych. Wraz z rezygnacją z mianowania jako podstawy zatrudniania przepisy te zostały usunięte z nowej ustawy.
Konsekwencją takiego posunięcia jest to, że wszyscy pracownicy samorządowi bez wyjątku odpowiadają na zasadach ogólnych, określonych w przepisach kodeksu pracy. Zgodnie bowiem z art. 43 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=292862]ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458)[/link] w sprawach nieuregulowanych stosuje się odpowiednio przepisy tego kodeksu.
[srodtytul]Przepisy porządkowe[/srodtytul]
Jeżeli jednak sięgniemy do jego przepisów, to od razu zauważymy, że określają one jedynie zasady odpowiedzialności porządkowej. Pracownika samorządowego można zatem ukarać – upomnieniem albo naganą – jedynie za nieprzestrzeganie ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów BHP, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
W określonych sytuacjach może być stosowana również kara finansowa (art. 108 § 2 k.p). Kara taka może być również zastosowana w sytuacji, gdy pracownik przyjdzie do pracy nietrzeźwy albo jeżeli pije alkohol w czasie pracy.