Jak zarządzać unijnymi funduszami

Komisja Europejska w reakcji na kryzys umożliwiła bardziej efektywne wykorzystywanie funduszy strukturalnych oraz przedłużyła termin wydatkowania unijnych środków z perspektywy 2004 – 2006.

Aktualizacja: 11.03.2009 06:55 Publikacja: 11.03.2009 00:30

Jak zarządzać unijnymi funduszami

Foto: ROL

Red

Dobrą wiadomością jest również, że zwiększone zostaną zasoby wsparcia technicznego Jaspers.

[srodtytul]Większa elastyczność[/srodtytul]

Pakiet zmian pozwala państwom członkowskim, które korzystają z funduszy strukturalnych, na większą swobodę w zarządzaniu unijnymi środkami. Do tej pory nie można było przenieść więcej niż 2 proc. środków pomiędzy priorytetami w ramach poszczególnych programów operacyjnych. W obliczu spowolnienia gospodarczego Komisja Europejska zgodziła się, by państwa członkowskie w uzasadnionych przypadkach mogły przesuwać pomiędzy priorytetami nawet do 10 proc. środków. Zmiana ta umożliwia zatem przesunięcie unijnych funduszy z mniej popularnych działań do priorytetu, który cieszy się większym zainteresowaniem. Instytucje zarządzające programami będą mogły dzięki tym zmianom reagować znacznie bardziej dynamicznie.

[srodtytul]Bardziej wydajny[/srodtytul]

Obecnie zasoby wsparcia technicznego Jaspers pozwalają na objęcie nim ok. 20 proc. projektów kluczowych realizowanych w Polsce w ramach krajowych programów operacyjnych. Planuje się jednak zwiększenie potencjału Jaspers, co pozwoli na zwiększenie ilości wspieranych projektów oraz na poszerzenie rzeczowego wsparcia. Dotychczas bowiem pomoc udzielana jest na zadania związane z opracowaniem wniosku o dofinansowanie i załączników (studium wykonalności i dokumentacja środowiskowa), a przewiduje się poszerzenie o kwestie związane z zarządzaniem projektem, planowaniem zamówień publicznych, przygotowaniem dokumentacji projektowej.

Warto pamiętać, że wsparcie techniczne odgrywa bardzo istotną rolę w procesie przygotowania do realizacji inwestycji ubiegającej się o środki finansowe z UE. Dzięki temu proces sporządzenia aplikacji się skraca, a jej jakość jest lepsza. Umożliwi to również szybsze przekazywane do Komisji Europejskiej dużych projektów i otrzymywanie refundacji środków. Pomoc techniczna, taka jak Jaspers, w sposób pośredni może zatem oddziaływać na rozwój gospodarczy, a wpływ ten zwiększa się wraz ze wzrostem liczby wspieranych projektów.

Dodatkowo Ministerstwo Rozwoju Regionalnego uruchomiło projekt – project pipeline, którego przedmiotem są usługi polegające na weryfikacji i doradztwie przy sporządzeniu dokumentacji dla projektów indywidualnych finansowanych z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności na lata 2007 – 2013 ujętych w wykazie projektów indywidualnych. Wsparcie dotyczy: raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, studium wykonalności oraz dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznego wykonania i odbioru robót budowlanych lub programu funkcjonalno-użytkowego służącego do opisu przedmiotu zamówień na roboty budowlane.

[srodtytul]Stare do czerwca[/srodtytul]

Komisja Europejska oficjalnie potwierdziła również zgodę na przedłużenie terminu wydatkowania środków ze starej perspektywy finansowej 2004 – 2006 do końca czerwca 2009 r. Polska w pełni wykorzystała fundusze z poprzedniego budżetu, w tym zakresie proponowane zmiany dotyczą zatem wyłącznie puli środków, które powstały w wyniku różnic kursowych. Dzięki temu będzie można wprowadzić w życie dodatkowe projekty z udziałem unijnego dofinansowania. Z uwagi na krótki czas w większości dotacje uzyskają inwestycje z list rezerwowych bądź te, które już zostały przeprowadzone ze środków krajowych. Możliwe będzie również zwiększenie udziału dofinansowania z funduszy unijnych w projektach, które wcześniej uzyskały wsparcie. Warto przypomnieć, że MRR przedstawiło pakiet rozwiązań, które w obliczu spowolnienia gospodarczego mają jeszcze bardziej przyspieszyć wydawanie unijnych środków. Celem tego jest nie tylko sprawne, ale przede wszystkim efektywne ich wykorzystanie.

[i]Autor jest wiceministrem w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego[/i]

Dobrą wiadomością jest również, że zwiększone zostaną zasoby wsparcia technicznego Jaspers.

[srodtytul]Większa elastyczność[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem