Emisja obligacji przychodowych może być motorem dla wielu inwestycji w jednostkach samorządu terytorialnego. Ze względu na zabezpieczenie emisji przychodami z przedsięwzięcia, które emisja ma sfinansować, oraz ochronę majątku przedsięwzięcia przed egzekucją oraz w upadłości inwestycja w takie obligacje jest relatywnie bezpieczna dla potencjalnych inwestorów. Atutem takiego pozyskiwania środków na inwestycje infrastrukturalne jest również wyłączenie emisji obligacji z limitu zadłużenia, o którym mowa w art. 113 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B8F8B75FD954C55D5B2363BC995779C3?id=180304]ustawy o finansach publicznych[/link]. Nie wyłącza to jednak obowiązku publikacji przez emitentów w dziennikach ogólnokrajowych oraz o zasięgu lokalnym ogłoszeń o wysokości zobowiązań z tytułu emitowanych obligacji przychodowych oraz wskazania przedsięwzięcia, któremu ich emisja ma służyć.
[srodtytul]Co je wyróżnia[/srodtytul]
Ten typ obligacji charakteryzuje się przede wszystkim ograniczeniem odpowiedzialności emitenta za zobowiązania z nich wynikające jedynie do kwoty przychodów lub wartości majątku przedsięwzięcia, do których obligatariuszowi służy prawo pierwszeństwa na zasadach określonych w ustawie.
Co więcej, ustawa o obligacjach przewiduje ograniczony krąg podmiotów mogących emitować takie papiery wartościowe, wyraźnie w ten sposób wskazując, że emisje obligacji przychodowych mają służyć finansowaniu inwestycji realizowanych przez samorząd.
[srodtytul]Kto emituje[/srodtytul]