Pracownikowi samorządowemu przysługują, oprócz wynagrodzenia stosownego do zajmowanego stanowiska i posiadanych kwalifikacji zawodowych, inne dodatki. Pracownikom zatrudnionym na podstawie powołania oraz umowy o pracę mogą być przyznane nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej.
[srodtytul]Dodatek stażowy[/srodtytul]
Zgodnie z art. 38 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=366985CED7B1B8E1B53E2792EF197B0D?id=292862]ustawy o pracownikach samorządowych[/link] dodatek za wieloletnią pracę przysługuje po pięciu latach pracy w wysokości 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1 proc. za każdy kolejny rok pracy aż do osiągnięcia 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Jest on wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył do niego prawo lub prawo do wyższej stawki dodatku. Dodatek ten należy jednak wypłacić za dany miesiąc, jeżeli pracownik nabył do niego prawo pierwszego dnia miesiąca.
Dodatek ten przysługuje za dni, za które pracownik samorządowy otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
Przepisy rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych ustalają również, jakie okresy zalicza się do uprawniających do wypłaty dodatku. Generalnie zastosowanie mają tutaj dwie zasady. Pierwsza głosi, że jeżeli praca w urzędzie jest dodatkowym zatrudnieniem, to do okresów uprawniających do tego dodatku nie wlicza się okresu zatrudnienia podstawowego. Druga mówi natomiast, że pracownikowi, który wykonuje pracę np. w urzędzie gminy w ramach urlopu bezpłatnego udzielonego w celu wykonywania tej pracy, do okresu dodatkowego zatrudnienia wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia podstawowego oraz okres pracy u pracodawcy, który urlopu udzielił, do dnia rozpoczęcia tego urlopu.