W ostatnich dniach dwa województwa zdecydowały o uruchomieniu naboru wniosków właśnie w tym zakresie. Są to regiony podkarpacki i podlaski. W przypadku pierwszego takie wsparcie zostało zaplanowane w działaniu 5.2 „Infrastruktura ochrony zdrowia i pomocy społecznej”, w drugim – w działaniu 6.2. „Rozwój infrastruktury z zakresu opieki zdrowotnej”. W obu przypadkach lokalne samorządy mogą pomyśleć o remontach placówek i ich doposażeniu w specjalistyczny sprzęt.
[srodtytul]Dwa schematy[/srodtytul]
Podkarpackie samorządy muszą zwrócić uwagę na to, że działanie 5.2 jest realizowane poprzez dwa tzw. schematy. Schemat A odnosi się do projektów mających na celu poprawę infrastruktury służącej ochronie zdrowia (bez lecznictwa uzdrowiskowego), natomiast schemat B dotyczy infrastruktury pomocy społecznej.
W obu przypadkach maksymalny poziom dofinansowania może stanowić 70 proc. wydatków kwalifikowanych. Jednocześnie najwyższa dotacja ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego nie może przekroczyć 5 mln zł. Wsparcie finansowe na inwestycje daje ogromną szansę na podniesienie standardu budynków, w których ulokowane są placówki medyczne, oraz – co może jeszcze ważniejsze – poprawę jakości świadczonych w nich usług. Ta pierwsza możliwość wiąże się z tym, że projekty mogą polegać na przeprowadzeniu gruntownych prac remontowych, w tym również rozbudowy lub przebudowy takich obiektów (ale nie budowy nowych). Każda taka inwestycja powinna również zakładać dostosowanie budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dlatego [b]wydatki na budowę podjazdów, podnośników, wind, automatycznych drzwi oraz likwidację innych barier utrudniających poruszanie się osobom niepełnosprawnym mogą być uznane za kwalifikowane. [/b]
Poprawa jakości usług i warunków pracy personelu medycznego wiąże się z szansą nowoczesnego wyposażenia placówek medycznych. Może to być aparatura medyczna do diagnostyki, terapii, rehabilitacji oraz inny specjalistyczny sprzęt medyczny. Jednak [b]w obu przypadkach inwestycje nie mogą dotyczyć ratownictwa medycznego. [/b]Warto również pamiętać, że nie każdy projekt zostanie zakwalifikowany. Jednym z kryteriów jest jego minimalna wartość. Przyjmowane będą tylko te, dla których przekroczy ona 500 tys. zł (wydatki kwalifikowane).