Nie zawsze rada przyjmie rezygnację przewodniczącego

Przewodniczący rady gminy złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Czy rada gminy może podjąć uchwałę, w której nie przyjmie tej rezygnacji?

Aktualizacja: 05.10.2009 07:30 Publikacja: 05.10.2009 06:31

Nie zawsze rada przyjmie rezygnację przewodniczącego

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

[b]Tak.[/b] Zasady powoływania i odwoływania przewodniczącego rady gminy określa art. 19 ustawy o samorządzie gminnym. Odwołanie przewodniczącego może nastąpić albo na wniosek zgłoszony przez co najmniej jedną czwartą ustawowego składu rady, albo na skutek rezygnacji złożonej przez przewodniczącego.

W razie rezygnacji przewodniczącego z pełnionej funkcji rada gminy podejmuje uchwałę „w sprawie przyjęcia tej rezygnacji”. Z takiej treści ust. 5 art. 19 ustawy o samorządzie gminnym należy wnosić, że rada gminy może zarówno rezygnację przewodniczącego przyjąć, jak i odrzucić.

Uchwałę „w sprawie przyjęcia rezygnacji” przewodniczącego rada gminy podejmuje bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady w głosowaniu tajnym [b](por. wyrok NSA z 16 listopada 2000 r., II SA/Wr 144/99)[/b].

Na zakończenie podkreślić należy, że niepodjęcie uchwały w sprawie przyjęcia rezygnacji przewodniczącego w terminie miesiąca od dnia jej złożenia jest jednoznaczne z jej przyjęciem wraz z upływem ostatniego dnia miesiąca, w którym uchwała powinna być przyjęta.

[b]Podstawa prawna[/b]:

– art. 19 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5D132E692E3BCD99F3175CF3512AAF04?id=163433]ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.)[/link]

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr