[b]Tak.[/b] Zasady powoływania i odwoływania przewodniczącego rady gminy określa art. 19 ustawy o samorządzie gminnym. Odwołanie przewodniczącego może nastąpić albo na wniosek zgłoszony przez co najmniej jedną czwartą ustawowego składu rady, albo na skutek rezygnacji złożonej przez przewodniczącego.
W razie rezygnacji przewodniczącego z pełnionej funkcji rada gminy podejmuje uchwałę „w sprawie przyjęcia tej rezygnacji”. Z takiej treści ust. 5 art. 19 ustawy o samorządzie gminnym należy wnosić, że rada gminy może zarówno rezygnację przewodniczącego przyjąć, jak i odrzucić.
Uchwałę „w sprawie przyjęcia rezygnacji” przewodniczącego rada gminy podejmuje bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady w głosowaniu tajnym [b](por. wyrok NSA z 16 listopada 2000 r., II SA/Wr 144/99)[/b].
Na zakończenie podkreślić należy, że niepodjęcie uchwały w sprawie przyjęcia rezygnacji przewodniczącego w terminie miesiąca od dnia jej złożenia jest jednoznaczne z jej przyjęciem wraz z upływem ostatniego dnia miesiąca, w którym uchwała powinna być przyjęta.
[b]Podstawa prawna[/b]: