Wymienione wymagania nie stanowią jeszcze pełnej listy warunków, jakie musi spełniać kandydat na gminnego policjanta. Art. 24 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DCC85959B66326FDC80A54CF6F854B4F?id=75516]ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (DzU nr 123, poz. 779 ze zm.)[/link] wymaga ponadto, aby strażnik był sprawny fizycznie i psychicznie oraz miał uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Pamiętać trzeba również o tym, że [b]strażnikiem nie może zostać osoba „skazana prawomocnym wyrokiem sądu za ścigane z oskarżenia publicznego i umyślnie popełnione przestępstwo lub przestępstwo skarbowe”.[/b]
[srodtytul]Najpierw na rok, potem na trzy lata[/srodtytul]
Strażnika zatrudnia się po raz pierwszy na czas określony nie dłuższy niż 12 miesięcy. W tym czasie odbywa on szkolenie podstawowe. Kończy się ono egzaminem, od którego wyniku uzależniona jest dalsza kariera w służbie (umożliwia ją jedynie uzyskanie pozytywnego wyniku).
Egzamin przeprowadza specjalna komisja powołana przez właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego (stołecznego) policji. Jej członkowie powinni posiadać wiedzę, umiejętności i doświadczenie w zakresie wynikającym z programu szkolenia podstawowego strażników gminnych (miejskich).