Podanie najlepiej złożyć według wzoru

Każdy nieprawidłowo sporządzony wniosek wójt zwróci z żądaniem jego uzupełnienia. Dlatego ubiegając się o wypłatę świadczenia z Funduszu, najlepiej jest korzystać z formularzy przygotowanych przez ministra pracy

Publikacja: 23.07.2010 05:00

Podanie najlepiej złożyć według wzoru

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Tryb postępowania, sposób ustalania dochodu oraz wzory wniosku, zaświadczeń i oświadczeń, które każdy ubiegający się o wypłatę świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego ma obowiązek złożyć w gminie, określają przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=360169]rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 7 lipca 2010 r. (DzU nr 123, poz. 836)[/link], którego przepisy obowiązują od 9 lipca bieżącego roku.

[srodtytul]Wniosek na formularzu[/srodtytul]

Jak wynika z treści art. 15 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A920F694DBE92B76E4F9EB7453EB0B3F?id=295707]ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 1, poz. 7 ze zm.)[/link], ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz ich wypłata następują odpowiednio na wniosek osoby uprawnionej lub jej przedstawiciela ustawowego. Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej. Powinien on w swej treści zawierać:

- dane dotyczące członków rodziny, w tym: imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, numer NIP, a w razie gdy nie nadano tych numerów lub jednego z nich – serię i numer dowodu osobistego lub paszportu;

- oświadczenie wnioskodawcy o przekazaniu organowi egzekucyjnemu wszelkich znanych mu informacji niezbędnych do prowadzenia postępowania egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu;

- oświadczenie wnioskodawcy o miejscu zamieszkania, wieku, zatrudnieniu i sytuacji ekonomicznej osób zobowiązanych względem osoby uprawnionej do alimentacji.

Wniosek należy złożyć na formularzu, którego wzór określają przepisy rozporządzenia MPiPS z 7 lipca 2010 r. Są one udostępniane – zgodnie z treścią § 3 tego aktu – przez organ właściwy wierzyciela, czyli wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do świadczeń z Funduszu.

[srodtytul]Oryginał lub poświadczona kopia[/srodtytul]

Przepisy ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów stanowią, że do wniosku należy dołączyć określone dokumenty.

Są to przede wszystkim: zaświadczenia o dochodzie członków rodziny podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, uzyskanym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy; oświadczenia o dochodzie członków rodziny rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, uzyskanym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy; oświadczenia o dochodzie członków rodziny niepodlegającym opodatkowaniu, uzyskanym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy.

Dokumenty te należy złożyć w oryginale. Wymaga tego przepis § 4 ust. 1 rozporządzenia z 7 lipca 2010 r.

Wszystkie inne załączniki do wniosku, wymienione w art. 15 ust. 4 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów – a więc np. dokument stwierdzający wiek osoby uprawnionej, zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły czy orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dla uprawnionego – można składać w formie kopii. § 4 ust. 2 rozporządzenia wymaga jedynie, aby kopie te były uwierzytelnione przez właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta), notariusza lub instytucję, która dokument wydała.

[srodtytul]Braki do uzupełnienia[/srodtytul]

W przypadku złożenia nieprawidłowo wypełnionego wniosku organ właściwy wierzyciela wzywa pisemnie wnioskodawcę do poprawienia lub uzupełnienia wniosku w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.

Jeżeli wniosek złożony został bez wymaganych załączników (lub zostały one przedłożone w formie innej niż wymagana), wójt (burmistrz, prezydent miasta) wniosek przyjmuje. Ma jednak obowiązek wezwać pisemnie wnioskodawcę do uzupełnienia brakujących dokumentów w terminie nie krótszym niż 14 dni i nie dłuższym niż 30 dni.

W każdym z wymienionych przypadków niezastosowanie się do wezwania uzupełnienia wniosku skutkuje tym, że wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której przyczyną niedostarczenia wymaganego dokumentu przez wnioskodawcę jest niewydanie w terminie dokumentu przez właściwą instytucję. Jeżeli wnioskodawca to wykaże, w takiej sytuacji świadczenia przysługują, począwszy od miesiąca, w którym wniosek został złożony.

[ramka][b]Przykład[/b]

Jadwiga K. mieszka na stałe w gminie Lewandów. Obecnie przebywa wraz z dziećmi u rodziny w Warszawie. Chce się ubiegać o świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego, ponieważ jej były mąż, a ojciec dzieci, nie płaci alimentów.

W takiej sytuacji nie musi się udawać do gminy Lewandów, która stanowi jej miejsce zamieszkania. Może to uczynić również w Warszawie – miejscowości, w której przebywa bez zamiaru stałego pobytu. Wystarczy, że do wniosku dołączy dokument potwierdzający zameldowanie na pobyt czasowy lub potwierdzenie zamieszkania w miejscu pobytu.

W takim przypadku prezydent m.st. Warszawy wystąpi do wójta gminy Lewandów o potwierdzenie, że na osobę wskazaną we wniosku (np. dzieci) nie są wypłacane świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego.[/ramka]

Tryb postępowania, sposób ustalania dochodu oraz wzory wniosku, zaświadczeń i oświadczeń, które każdy ubiegający się o wypłatę świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego ma obowiązek złożyć w gminie, określają przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=360169]rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 7 lipca 2010 r. (DzU nr 123, poz. 836)[/link], którego przepisy obowiązują od 9 lipca bieżącego roku.

[srodtytul]Wniosek na formularzu[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr