Statystyki wskazują, że każdego roku dochodzi w szkołach do ok. 100 tys. wypadków, w których poszkodowani są uczniowie. Najwięcej w podstawówkach i najczęściej na lekcjach WF.
[srodtytul]Obowiązki szkoły[/srodtytul]
Lista obowiązków szkoły (dyrektora, nauczycieli) jest długa, obejmuje stałe zapewnienie należytego stanu obiektu szkolnego i sprzętu oraz ciągłego monitorowania uczniów (szerzej we wtorkowej „Rz”, „Szkoła odpowiada za bezpieczeństwo uczniów”). W razie zaniedbań za skutki wypadku odpowiada majątkowo organ prowadzący szkołę – najczęściej jest to gmina. Skutki jej odpowiedzialności może złagodzić ubezpieczenie.
Tak zwane szkolne szkody mają generalnie dwa rodzaje przyczyn: nienależyty nadzór szkoły (nauczycieli) nad obiektem i uczniami powierzonymi opiece oraz szkody wyrządzone przez samych podopiecznych. Ponieważ jednak dziecko do lat 13 nie odpowiada za swoje czyny, odpowiedzialność za wypadki w szkole przechodzi w takiej sytuacji zwykle na szkołę.
W razie wypadku, zwłaszcza szkód na ciele, wchodzą w rachubę roszczenia o: zwrot kosztów związanych z wypadkiem, leczeniem i rehabilitacją; w niektórych przypadkach renta na zwiększone potrzeby związane z leczeniem. Regułą jest też występowanie o zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę, cierpienia fizyczne i psychiczne poszkodowanego.