- sytuację na lokalnym rynku usług, które gmina (czy też powiat) ma na danym terenie świadczyć.
W przypadku wydania decyzji pozytywnej obligatoryjnie prezes UKE określi w niej: obszar, na którym Internet po preferencyjnych cenach może być dostarczany, maksymalną przepustowość łącza oraz warunki świadczenia usługi dostępu do Internetu, w tym maksymalny czas, po upływie którego następuje zakończenie połączenia.
[srodtytul]Udział podmiotów zewnętrznych[/srodtytul]
Usług telekomunikacyjnych gmina (inna JST) nie musi świadczyć osobiście. Może to zadanie powierzyć do realizacji podmiotom zewnętrznym, a nawet realizować w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.
W tym kontekście należy mieć na uwadze przede wszystkim art. 27 ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, zgodnie z którym podmiot, który wykorzystał środki publiczne, w rozumieniu przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8E68C78C1678D8E7C17F0A4697F0687D?id=325303]ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych[/link], do budowy, przebudowy lub remontu infrastruktury telekomunikacyjnej wykorzystywanej do świadczenia publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych lub publicznej sieci telekomunikacyjnej lub nabył prawa do takiej infrastruktury lub sieci oraz jego podmioty zależne są obowiązane zagwarantować współkorzystanie oraz dostęp telekomunikacyjny do takiej infrastruktury oraz sieci przedsiębiorcom telekomunikacyjnym, jeżeli taki obowiązek wynika z przepisów o pomocy publicznej, decyzji, umów lub innych aktów, na podstawie których nastąpiło finansowanie ze środków publicznych tej budowy, przebudowy, remontu lub nabycia praw, na zasadach tam określonych.