Najdroższa spalarnia odpadów komunalnych ma powstać w Poznaniu. Miasto planuje inwestycję za prawie 1,1 mld zł. Taką informację przekazał Poznań do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W sumie NFOŚiGW dostał od samorządów osiem projektów, które ubiegają się o unijne dofinansowanie. Wszystkie miasta podniosły wartość inwestycji w stosunku do tego, co trzy lata temu zapisał rząd na liście projektów kluczowych. – Kiedy powstawała lista, podaliśmy szacunkowy koszt spalarni. Teraz dokładnie policzyliśmy nakłady, uwzględniliśmy wymagania środowiskowe i wydatki na edukację – mówi Renata Maniszewska z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecina.
Według oceny wiceministra środowiska Bernarda Błaszczyka Szczecin, Kraków, Bydgoszcz, a także Konin mają szansę na zdobycie unijnych dotacji. Te inwestycje powstaną do końca 2015 r.
Także Poznań, Koszalin i Łódź planują wykonanie inwestycji do końca 2015 r. Miasta te zdecydowały się na budowę spalarni w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego(PPP). Poznań już w styczniu ma ogłosić przetarg na wybór partnera do swojego projektu.
Zdaniem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego PPP nie przekreśla możliwości uzyskania także unijnego dofinansowania. Ministerstwo zapowiedziało, że chce w przypadku tych trzech projektów po raz pierwszy połączyć unijne dofinansowanie z kapitałem prywatnym. Eksperci wskazują jednak, że w praktyce takie rozwiązanie nie miało nigdy miejsca. Z tego powodu Warszawa nie zgłosiła swojego projektu rozbudowy spalarni odpadów do NFOŚiGW. Stolica ma w przyszłym roku ogłosić przetarg na wybór prywatnego partnera.