Od przyszłego roku, aby pozbawić dłużnika alimentacyjnego prawa jazdy lub skierować przeciwko niemu wniosek do prokuratury o ściganie przestępstwa niealimentacji, wójt będzie musiał wszcząć postępowanie i wydać decyzję o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych.
Rozwiązanie takie wprowadza uchwalona 19 sierpnia 2011 r. nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Stanowi ona wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że brak odwołania w sytuacji, gdy wójt skieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy, jest niezgodny z konstytucją (P 46/07).
Dlatego też od 1 stycznia 2012 r. wójt, zanim skieruje taki wniosek do starosty, będzie musiał wszcząć postępowanie i wydać decyzję.
Dłużnik będzie ją mógł zaskarżyć do samorządowego kolegium odwoławczego. Dopiero prawomocna decyzja o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych będzie stanowić podstawę do wystąpienia z wnioskiem do starosty o zatrzymanie prawa jazdy. Ta sama decyzja będzie również podstawą do skierowania wniosku do prokuratury o ściganie dłużnika za przestępstwo niealimentacji (art. 209 § 1 kodeksu karnego).
W sprawie zatrzymania dłużnikowi prawa jazdy starosta również będzie wydawał decyzje.