Od 1 stycznia 2012 r. sądy rodzinne będą mogły kierować nieletnich tylko do młodzieżowych ośrodków wychowawczych (MOW). Obecnie mogą również do młodzieżowych ośrodków socjoterapii (MOS).
– Taką zmianę przewiduje art. 205 pkt 1 lit. a ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej – wyjaśnia Teresa Kaniowska z wydziału resocjalizacji i socjoterapii ośrodka rozwoju edukacji. O taką zmianę przepisów od lat występowali pracownicy ORE i MOS.
– Socjoterapia powinna być zarezerwowana tylko dla osób, które chcą z niej skorzystać dobrowolnie – podkreśla Łukasz Ługowski, dyrektor warszawskiego MOS Kąt. W związku ze zmianą przepisów Ministerstwo Edukacji Narodowej skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad kierowania, przyjmowania, przenoszenia, zwalniania i pobytu nieletnich w MOW. Nie wprowadza on istotnych zmian w stosunku do obowiązującego rozporządzenia, które też określa zasady kierowania do MOS.
Dyrektorzy ośrodków postulują jednak, aby zrezygnowano z obowiązku powiadamiania rodziców o wskazaniu ośrodka, w którym nieletni ma zostać umieszczony. Ośrodek wskazuje ORE. Tymczasem wielu rodziców po otrzymaniu takiej informacji przywozi dziecko do ośrodka, mimo że starosta nie wydał jeszcze skierowania. Wskazanie bowiem nie jest jednoznaczne ze skierowaniem.
etap legislacyjny konsultacje społeczne