Sprawą janosikowego, a konkretnie normującymi system wyrównawczy przepisami ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, Trybunał Konstytucyjny ma się zająć jeszcze w 2012 r. Tak poinformował prof. Andrzej Rzepliński, prezes TK.
– Mechanizmem wyrównawczym Trybunał już się zajmował – mówi prof. Zbigniew Cieślak, sędzia TK. – W orzeczeniu K 30/04 uznał za dopuszczalne ustanawianie mechanizmu wpłat wyrównawczych czy korekcyjnych jednostek samorządu terytorialnego na rzecz całości systemu – wyjaśnia prof. Zbigniew Cieślak.
Algorytm na czasy prosperity
Pod koniec ubiegłego tygodnia marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik złożył w Sejmie projekt ustawy zakładającej zmiany w zasadach funkcjonowania mechanizmu wyrównawczego.
– Nie chcemy likwidacji systemu – mówił na zorganizowanej w Sejmie konferencji – ale jego złagodzenia dla tych samorządów, które są płatnikami janosikowego. Obowiązujący algorytm był skonstruowany na czasy wzrostu gospodarczego – wyjaśnia Adam Struzik. – Obecnie mamy kryzys, a janosikowe powoduje, że najbogatsze województwo po jego zapłaceniu staje się najbiedniejszym – wyjaśnia. W tym roku woj. mazowieckie musi przeznaczyć na ten cel 40 proc. swoich dochodów podatkowych, w 2010 r. było to aż 63 proc.
Złożony w Sejmie projekt zakłada m.in. ustawowe ograniczenie wpłat na janosikowe do 30 proc. dochodów gminy, powiatu czy województwa. Ponadto proponuje, aby do systemu wyrównawczego włączyć budżet państwa.