Rezerwa celowa na zarządzanie kryzysowe nie może służyć innym celom niż te, dla których została utworzona. Nie można jej więc przeznaczyć na zadania związane z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych – wskazuje kielecka RIO. Zarządzania kryzysowego nie należy mylić ze stanem klęski żywiołowej, który to stan reguluje ustawa o stanie klęski żywiołowej – precyzuje Izba.
Powiat Kazimierski otrzymał z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pieniądze na odbudowę dróg uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych. Kwota przekazana stanowi maksymalnie 80% wartości zadania, resztę musi dołożyć powiat.
Starostwo planuje, że jednym ze źródeł zabezpieczenia 20% udziału własnego będzie część rezerwy z zarządzania kryzysowego. W budżecie powiatu - w oparciu o ustawę o zarządzaniu kryzysowym - została utworzona rezerwa celowa na zarządzanie kryzysowe.
Zdaniem starostwa art.6 ust.l pkt.4 ustawy o zarządzaniu kryzysowym przewiduje możliwość finansowania odtworzenia zasobów infrastruktury krytycznej, w tym także zniszczonych dróg powiatowych, które stanowią zagrożenie na terenie powiatu. W art. 17 ust. 2 ustawy do zadań starosty w sprawach zarządzania należy m.in. usuwanie skutków zagrożeń na terenie powiatu.
Rezerwa celowa na zarządzanie kryzysowe nie może służyć innym celom niż te, dla których została utworzona