– Przy anonimizowaniu informacji publicznej, czyli przy usuwaniu z niej danych chronionych przepisami o ochronie danych osobowych, nie jest konieczne wydawanie decyzji o odmowie dostępu do informacji publicznej – wyjaśnia Irena Kamińska, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego. – Tę decyzję wydaje się tylko i wyłącznie wówczas, gdy organ (np. wójt, burmistrz, czy prezydent miasta) odmawia udostępnienia informacji wskazanej we wniosku – dodaje sędzia.
Jednocześnie, uzasadniając wyrok z 11 stycznia 2013 r., Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że nie można mówić, że organ administracji pozostaje w bezczynności, udostępniając informację zanonimizowaną.
Faktury i rachunki
W opisywanej sprawie NSA rozpatrywał skargę burmistrza miasta Tłuszcz, którą ten wniósł od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. akt II SAB 75/12) uwzględniającego skargę na bezczynność burmistrza w postępowaniu o udostępnienie informacji publicznej.
Dziennikarka lokalnej gazety „Stacja Tłuszcz" wystąpiła do burmistrza miasta z wnioskiem o udostępnienie kopii wszystkich opinii, ekspertyz (prawnych, budowlanych i innych), a także kopii rachunków i faktur za okres od maja 2010 r. do dnia złożenia wniosku, czyli do grudnia roku następnego.
Burmistrz Tłuszcza po otrzymaniu wniosku wezwał dziennikarkę do wskazania powodów, dla których spełnienie powyższego żądania jest szczególnie istotne dla interesu publicznego. W ocenie burmistrza bowiem żądana informacja jest informacją przetworzoną.