O tym, którzy z pracowników samorządowych są zobligowani do składania corocznych oświadczeń majątkowych, rozstrzygają przepisy ustaw ustrojowych. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym są to wójt, jego zastępca, sekretarz i skarbnik, urzędnik wydający w imieniu wójta decyzje administracyjne, a także osoba zarządzająca gminną osobą prawną.
Spoza grona pracowników oświadczenie składa także radny.
Według stanu na dzień
– W ustawie brakuje bliższego określenia „osoby wydającej decyzje administracyjne w imieniu wójta"– mówi Stefan Płażek, adiunkt w Katedrze Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Krąg takich osób nieodzownie musi być ściśle określony – dodaje.
Nie budzi wątpliwości, że oświadczenia majątkowe składać powinni zarówno ci pracownicy urzędu gminy, których wójt imiennie upoważnił do składania oświadczeń majątkowych, jak i ci, którzy piastują stanowiska wyposażone w kompetencję do wydawania takich decyzji – wyjaśnia Stefan Płażek.
Dyskusyjne jest natomiast, czy obowiązek składania takich oświadczeń obciąża również osoby upoważnione do załatwiania indywidualnych spraw z administracji publicznej, a więc także do wydawania decyzji administracyjnych, ale z upoważnienia rady gminy (art. 39 ust. 4 i 5 ustawy o samorządzie gminnym).