Sejm. Prace nad janosikowym zostaną wznowione

Są szanse, że tegoroczny podział rezerwy tworzonej z nierozdzielonych pomiędzy gminy wpłat na janosika odbędzie się już według nowych zasad.

Publikacja: 04.04.2013 11:27

Wydawało się, że zmiana systemu wyrównującego dochody biednych i bogatych samorządów po raz kolejny stanęła w miejscu. W lipcu ub.r. posłowie postawili bowiem wniosek o  odrzucenie w całości obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Wczoraj jednak zapadła decyzja, że przerwane prace nad nowelizacją ustawy będą kontynuowane.

Straszak jednak zadziałał

Wszystko zmieniło się za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 31 stycznia 2013 r. Co prawda, TK uznał, że system janosikowy co do zasady jest zgodny z ustawą zasadniczą, ale jednocześnie stwierdził, że niekonstytucyjne są zasady podziału rezerwy tworzonej z nierozdzielonych pomiędzy gminy wpłat na janosika (sygn. K 14/11).

– Już samo to dawało podstawę do wznowienia prac nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o dochodach JST – mówi Piotr Zgorzelski, przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. – Dodatkową motywacją okazało się jednak wydane przez TK 26 lutego 2013 r. postanowienie sygnalizacyjne, w którym wskazano wprost, że system wyrównawczy nie jest wolny od wad i wymaga reformy – dodaje poseł.

– Sam wyrok nie jest najważniejszy – zgadza się z tą oceną prof. Hubert Izdebski. – Za to postanowienie sygnalizacyjne rzeczywiście ma istotne znaczenie. A to dlatego, że Trybunał wprost zaznaczył w nim, iż brak jakichkolwiek reform w systemie janosikowym może doprowadzić do tego, że TK zmieni ocenę i uzna, że jest on niezgodny z konstytucją – wyjaśnia prof. Izdebski. Wystarczy, że jakaś gmina lub powiat ponownie zwróci się do TK o zbadanie, czy stosowne przepisy ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego są konstytucyjne.

– Na taki wniosek nie trzeba nawet czekać – uważa prof. Izdebski. Na rozpatrzenie przez Trybunał czeka wniosek złożony przez samorząd województwa mazowieckiego.

Tegoroczna rezerwa już po nowemu

Rezultatem wczorajszej dyskusji na wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Finansów Publicznych jest decyzja, że przerwane w lipcu 2012 r. prace nad zmianą systemu wyrównawczego zostaną wznowione.

– Również minister finansów analizuje wyrok, jak i wydane przez TK postanowienie sygnalizacyjne – zapewnia Zdzisława Wasążnik, dyrektor Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego w MF. – Chcemy, aby podział tegorocznej rezerwy odbył się już według zasad zgodnych z konstytucją – dodaje.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora, m.cyrankiewicz@rp.pl

Niekonstytucyjny podział pieniędzy

W wyroku z 31 stycznia 2013 r. Trybunał Konstytucyjny podzielił zarzut wnioskodawców (rad miast Warszawy i Krakowa), że art. 36 ust. 4 pkt 1 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego jest niezgodny z konstytucją.

Przepis ten reguluje sposób dysponowania m.in. niewykorzystanymi środkami uzyskanymi z wpłat na część równoważącą subwencji ogólnej. Mówi, że o podziale tych kwot decyduje minister finansów, działając w porozumieniu z reprezentacją jednostek samorządu terytorialnego.

Trybunał stwierdził, że upoważnienie ministra do dysponowania wspomnianymi środkami, bez wskazania kryteriów podziału, nie spełnia wymagań art. 163 konstytucji.

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Praca, Emerytury i renty
NSA: honorowe krwiodawstwo nie ma pierwszeństwa przed policyjną służbą
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości już nie chce likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Prawo karne
Lech Wałęsa przegrał w sądzie. Chodzi o teczki TW „Bolka”