Reklama

W planie zagospodarowania gmina nie wszystko może zmienić

Rada gminy może uchwalić tylko to, na co zezwalają przepisy ustaw. Dotyczy to także zmian w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego.

Publikacja: 13.11.2013 08:50

W Debrznie Rada Miejska  postanowiła, że w ramach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Parku Przemysłowego  w miejscowości Cierznie dopuszcza się lokalizację odnawialnego źródła energii.

Rada powołała się na art. 18 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, który stanowi, że do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w obszarze działania gminy, jeżeli ustawy nie stanowią inaczej.

Akt ten unieważnił wojewoda pomorski, uznając, że uchwała rady pozostaje w sprzeczności z art. 7 Konstytucji RP, stanowiącym, że organy władzy publicznej działają w granicach i na podstawie prawa.

Oznacza to – wypowiedział się organ nadzoru – że każde działanie organów władzy, w tym rady gminy, musi mieć oparcie w obowiązującym prawie, określającym kompetencje, zadania i tryb postępowania, a tym samym dopuszczalne granice działalności tych organów.

Kompetencje rady gminy w sprawie tworzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zostały określone w ustawie z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Reklama
Reklama

Przepisy tej ustawy – stwierdził wojewoda – nie przewidują dokonywania wykładni obowiązujących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w odrębnej uchwale rady gminy.

sygnatura akt: NK-VI.4131.130. 2013.IŁ

Prawnicy
Waldemar Żurek nowym ministrem sprawiedliwości. Kim jest następca Adama Bodnara?
Administracja rządowa
Czy prezydent może odmówić powołania Waldemara Żurka? Wyjaśniamy
Sądy i trybunały
Barbara Piwnik: Nominacja dla sędziego Żurka zaostrzy podziały w środowisku
Prawo karne
Przywłaszczył pocięte drewno. Sąd Najwyższy: to nie kradzież drzewa
Prawo dla Ciebie
Trafiła do domu pomocy społecznej bez swojej zgody. Co orzekł Trybunał?
Reklama
Reklama