W planie zagospodarowania gmina nie wszystko może zmienić

Rada gminy może uchwalić tylko to, na co zezwalają przepisy ustaw. Dotyczy to także zmian w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego.

Publikacja: 13.11.2013 08:50

W Debrznie Rada Miejska  postanowiła, że w ramach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Parku Przemysłowego  w miejscowości Cierznie dopuszcza się lokalizację odnawialnego źródła energii.

Rada powołała się na art. 18 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, który stanowi, że do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w obszarze działania gminy, jeżeli ustawy nie stanowią inaczej.

Akt ten unieważnił wojewoda pomorski, uznając, że uchwała rady pozostaje w sprzeczności z art. 7 Konstytucji RP, stanowiącym, że organy władzy publicznej działają w granicach i na podstawie prawa.

Oznacza to – wypowiedział się organ nadzoru – że każde działanie organów władzy, w tym rady gminy, musi mieć oparcie w obowiązującym prawie, określającym kompetencje, zadania i tryb postępowania, a tym samym dopuszczalne granice działalności tych organów.

Kompetencje rady gminy w sprawie tworzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zostały określone w ustawie z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Przepisy tej ustawy – stwierdził wojewoda – nie przewidują dokonywania wykładni obowiązujących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w odrębnej uchwale rady gminy.

sygnatura akt: NK-VI.4131.130. 2013.IŁ

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr