Hanna Gronkiewicz-Waltz bez zgody radnych wycofała z Trybunału wniosek w sprawie szpitali

Hanna Gronkiewicz-Waltz bez zgody radnych wycofuje z Trybunału wniosek w sprawie szpitali.

Aktualizacja: 04.12.2013 20:08 Publikacja: 04.12.2013 08:49

Hanna Gronkiewicz -Waltz wycofała z Trybunału wniosek ws szpitali z powodów politycznych - informuje

Hanna Gronkiewicz -Waltz wycofała z Trybunału wniosek ws szpitali z powodów politycznych - informuje anonimowo nasz rozmówca

Foto: Fotorzepa, dp Dominik Pisarek

Jak dowiedziała się „Rz", Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, wycofała właśnie z Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów  ustawy o działalności leczniczej. Wniosek z upoważnienia Rady Miasta złożyła we wrześniu. Sędziowie przyjęli go do rozpoznania. Rozprawa miała się odbyć za kilka miesięcy.

Zaskoczenie w stolicy

Ruch prezydent Warszawy jest zaskoczeniem dla samych radnych Warszawy, bo idzie o duże pieniądze. Gdyby Trybunał uznał przepisy za niekonstytucyjne, miasto zaoszczędziłoby rocznie 50–70 mln zł. Teraz przepisy zobowiązują Warszawę do wyłożenia tych pieniędzy na spłatę długów szpitali, których jest właścicielem.

Radni i prawnicy zastanawiają się, czy prezydent w ogóle miała prawo do wycofania z Trybunału wniosku złożonego w imieniu Rady. Ta w uchwale z 11 lipca 2013 r. upoważniła Hannę Gronkiewicz-Waltz tylko do tego, by przygotowała wniosek do Trybunału, złożyła go oraz reprezentowała miasto w postępowaniu przed TK i udzielała dalszych pełnomocnictw. W uchwale nie ma zatem mowy o tym, by prezydent mogła wycofać ten wniosek.

Konstytucjonaliści podkreślają, że sprawa nie jest łatwa do rozstrzygnięcia.

– Kłopot polega na tym, że radni zupełnie pominęli w uchwale kwestię wycofania wniosku. Pewnie nie spodziewali się tego – zauważa Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. Podkreśla jednocześnie, że skoro uchwała nic nie mówi o wycofaniu dokumentów, to uprawnienie do tego organu wykonawczego, czyli prezydenta,  może wynikać z pojęcia „reprezentacja" przed Trybunałem.

– To szeroki termin, dlatego wydaje się, że Hanna Gronkiewicz-Waltz działa w granicach prawa – podkreśla Piotrowski.

Ratuje reprezentacja

Podobne spojrzenie na sprawę ma prof. Paweł Chmielnicki z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

–  Nie znam dokumentów  sprawy, ale pamiętajmy, że uprawnienia wójta, burmistrza czy prezydenta miasta jako organu wykonawczego nie wynikają tylko z upoważnień organu stanowiącego, czyli rady gminy bądź powiatu – wyjaśnia prof. Chmielnicki.

Powołuje się tu na art. 31 i 34 ustawy o samorządzie gminnym. Dają one wójtowi bądź prezydentowi prawo do ogólnej reprezentacji samorządu.

– Organ wykonawczy ma więc prawo reprezentować powiat lub gminę przed sądem. Ponadto z art. 18 tej samej ustawy wynika, że tylko w konkretnych kwestiach, np. budżetu, rada może dawać szczegółowe pozwolenia na działanie – podkreśla Chmielnicki.

Jak informuje anonimowo nasz rozmówca, Hanna Gronkiewicz -Waltz wycofała wniosek z powodów politycznych.

Ustawa o działalności leczniczej dotycząca przekształceń szpitali w spółki jest sztandarową ustawą Ewy Kopacz, obecnej marszałek Sejmu i byłej minister zdrowia. Radni postanowili ją zaskarżyć, bo  zostawia samorządom tylko pozorny wybór, jaką decyzję podjąć wobec publicznych zoz. Mogą zdecydować, czy spłacać długi czy przekształcać je w spółki. Przepisy ograniczają więc ich uprawnienia właścicielskie. A to jest niezgodne m.in. z art. 166 i 167 konstytucji. Każą one państwu zapewnić samorządom pieniądze na powierzone im zadania.

Sędziowie TK nie zdecydowali jeszcze, co dalej z wnioskiem.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, k.nowosielska@rp.pl

Sądy i trybunały
Sędzia nie przychodzi do pracy w nowej izbie SN. Sprawie przyjrzy się prezes Manowska
Sądy i trybunały
Dr Tomasz Zalasiński: W Trybunale Konstytucyjnym gorzej już nie będzie
Edukacja i wychowanie
Uczelnia ojca Rydzyka przegrywa w sądzie. Poszło o "zaświadczenie od proboszcza"
Nieruchomości
Właściciele starych budynków mogą mieć problem. Wygasają ważne przepisy
Sądy i trybunały
Bogdan Święczkowski: Adam Bodnar nie jest decyzyjny ws. Trybunału Konstytucyjnego
Praca, Emerytury i renty
Dodatkowe wolne dla rodziców wcześniaków. Sejm zdecydował