Prokuratura Okręgowa w Krakowie zaskarżyła właśnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwałę Rady Powiatu olkuskiego o transformacji lokalnego szpitala. Radni w Olkuszu podjęli we wrześniu 2009 r. decyzję, że w miejsce dotychczasowego ZOZ powstanie niepubliczny szpital. 30 proc. udziałów w nim będzie miał powiat, resztę prywatny inwestor. Zdaniem prokuratury prywatyzacja samorządowej spółki szpitalnej jest niemożliwa, gdy w rejonie brakuje innego publicznego szpitala.
Nieodpowiedzialność
– Powiat przez tę uchwałę nie może wypełniać zadania samorządu terytorialnego, jakim jest ochrona zdrowia – wyjaśnia Bogusława Malinowska z krakowskiej prokuratury. Zdaniem śledczych samorządy mogą likwidować publiczne ZOZ i sprzedawać ich udziały. Nie mają jednak prawa usuwać jedynego publicznego szpitala w powiecie i tym samym nie wypełniać zadań ochrony zdrowia. Szpital w Olkuszu był jedyny w okolicy.
34
szpitale przekształciły? się w spółki od 2011 r.
Interwencja prokuratury w sprawy samorządów przekształcających szpitale to nowość. Chociaż sprawa w Olkuszu wydaje się jednostkowa, może mieć przełożenie na inne komercjalizacje w kraju. Ustawa o działalności leczniczej nakazuje przecież województwom i powiatom likwidować lub przekształcać zadłużone ZOZ. Ponieważ jednak, zwłaszcza powiaty, nie mogą udźwignąć ciężaru prowadzenia samorządowej spółki, wyprzedają jej udziały.