Rada gminy nie może zmieniać decyzji wojewody

Rada gminy może zmieniać swoje uchwały, ale nie decyzje innych organów władzy.

Publikacja: 05.05.2014 09:32

W Pełczycach rada miejska podjęła uchwałę w sprawie wprowadzenia zmian charakteryzujących obszary użytków ekologicznych, utworzonych rozporządzeniami wojewody gorzowskiego.

Uchwałę unieważnił wojewoda zachodniopomorski, bo rada dokonała zmian w rozporządzeniach dawnego wojewody gorzowskiego, czyli innego organu prawnego.

Istotne w tej sprawie jest to, że rada gminy ma wyłączną właściwość w tym zakresie. Tak wynika z ustawy z 23 stycznia 2009 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie. W uprzednim stanie prawnym uprawnienie to przysługiwało wojewodzie, który wydawał w tej sprawie rozporządzenie.

W ocenie organu nadzoru wobec przejścia określonej kompetencji z jednego organu na inny – tak jak to jest w razie ustanawiania użytków ekologicznych bądź pomników przyrody – rada gminy, która na podstawie przywołanej ustawy przejęła 1 sierpnia 2009 r. prawo do regulowania tego rodzaju kwestii, powinna podjąć nową, pełną uchwałę w uzgodnieniu z właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska, nie zaś – jak to uczyniła – przez wprowadzenie zmian w rozporządzeniach wojewody gorzowskiego.

Rada gminy na podstawie przepisu upoważniającego ją do określonego działania może w granicach w nim zakreślonych zmienić w każdym czasie podjętą przez siebie uchwałę. Uprawnienie to jednak nie rozciąga się na akty wydawane przez inne organy – uściślił wojewoda zachodniopomorski.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo