Działalność gospodarcza w samorządzie

Samorządy chcą większej swobody w prowadzeniu działalności gospodarczej, a także w tworzeniu spółek oraz przystępowaniu do nich.

Publikacja: 29.07.2014 17:45

Działalność gospodarcza w samorządzie

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Gminy, powiaty i województwa samorządowe mają zróżnicowane możliwości prowadzenia działalności gospodarczej. Gminy mogą ją prowadzić zarówno w sferze użyteczności publicznej, jak i poza nią. Powiaty tylko w sferze użyteczności publicznej. Województwa natomiast mają ustawowo określony katalog sytuacji, w których mogą prowadzić działalność gospodarczą wykraczającą poza sferę użyteczności publicznej.

Niezdrowa sytuacja

Kwestia ta budzi wiele kontrowersji. W Sejmie czekają aż dwa projekty ustaw, które tę materię próbują uregulować. Pierwszy to poselska nowelizacja ustawy o gospodarce komunalnej (druk nr 1224), drugi to prezydencki projekt ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego (druk nr 1699).

Zamierzeniem obu projektodawców jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie jednostki samorządu terytorialnego mogły prowadzić działalność gospodarczą poza sferą użyteczności publicznej na tych samych zasadach.

900

spółek komunalnych w Polsce prowadzi działalność w sferach: transport, odpady, woda i ścieki

– Cieszą mnie te inicjatywy, ponieważ obecna sytuacja jest niezdrowa – mówi Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich. – Najlepiej to widać na przykładzie przejmowanych od Skarbu Państwa spółek PKS. Dopóki są one państwowe, to poza działalnością transportową mogą świadczyć także inne usługi: sprzedawać paliwo czy części zamienne, naprawiać pojazdy w swoich warsztatach. Gdy natomiast stają się spółkami powiatowymi, to okazuje się, że wolno im świadczyć jedynie usługi transportowe, a to dlatego, że pozostała działalność nie mieści się w sferze użyteczności publicznej – wyjaśnia Marek Wójcik.

Rząd jest przeciw

– Prezydent proponuje, aby jednostki samorządu terytorialnego mogły prowadzić działalność gospodarczą poza sferą użyteczności publicznej w każdym wypadku – mówi Olgierd Dziekoński, minister w Kancelarii Prezydenta RP. – Ponadto umożliwia im tworzenie i przystępowanie do spółek prawa handlowego zajmujących się między innymi działalnością bankową, doradczą, promocyjną, edukacyjną czy wydawniczą.

Samorządy mogłyby także uczestniczyć w spółce, która jest klubem sportowym. Poselski projekt przewiduje stworzenie dla gmin (powiatów i województw) możliwości zakładania spółek w celu prowadzenia działalności mieszczącej się w obszarze zadań własnych samorządów.

Na te propozycje nie chce się zgodzić rząd.

– Obecnie problemem jest nadużywanie, naciąganie przez gminy przepisów upoważniających do prowadzenia działalności poza sferą użyteczności publicznej – argumentuje Stanisław Huskowski, wiceminister administracji i cyfryzacji. – To jest prawdziwy problem, a nie rozszerzanie tych uprawnień na powiaty czy województwa.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne