Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim postanowił odrzucić skargę burmistrza jednej z gmin na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Orzeczenie zapadło w następującym stanie prawnym. Wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla J.K. (właściciela nieruchomości) określił zarząd związku komunalnego. J.K. zaskarżył tę decyzję do SKO, które decyzję zarządu związku komunalnego uchyliło i sprawę przekazało do ponownego rozpatrzenia burmistrzowi gminy, której mieszkańcem jest skarżący.
Burmistrz decyzję SKO zaskarżył do WSA w Gorzowie Wielkopolskim. Ten uznał jednak, że skarga podlega odrzuceniu, a to dlatego, że związek międzygminny nie jest organem podatkowym uprawnionym do wydawania decyzji o określeniu wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami. Nie może zatem ani prowadzić postępowania podatkowego w sprawach tych opłat, ani też rozstrzygać decyzją administracyjną o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Tworząc związek międzygminny, zainteresowane gminy określają, jakie zadania należące do obszaru ich działania będą wykonywane wspólnie. Zadania przekazane przez gminy stają się zadaniami własnymi związku. Zdolność prawna związku w stosunku do powierzonych mu zadań jest tożsama z zakresem zdolności prawnej gmin, które w nim uczestniczą.
Jednocześnie stosownie do przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach po przejęciu przez związek międzygminny zadań gminy organem egzekucyjnym należności pieniężnych z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest zarząd związku międzygminnego.