We wtorek rząd przyjął dwa projekty ustaw: o rozwoju lokalnym z udziałem społeczności lokalnej oraz o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014–2020. Oba dokumenty zostały opracowane w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Pierwszy zawiera podstawy prawne do realizacji rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (RKLS). To nowy instrument rozwoju terytorialnego UE, który pozwoli m.in. na wprowadzenie działania „Leader" w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014–2020.
Tak jak w poprzedniej perspektywie finansowej również w latach 2014–2020 prawo do ubiegania się o fundusze będą miały lokalne grupy działania (LGD). Według projektu ustawy mają one powstać do końca 2015 r. Ale zasady ich tworzenia będą odmienne od tych, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić. Przede wszystkim ustawa zakłada, że tych grup będzie zdecydowanie mniej (w perspektywie 2007–2013 powstało ich w całym kraju 337).
Projekt przewiduje, że obszar działania każdej lokalnej grupy działania ma obejmować co najmniej dwie gminy i teren liczący co najmniej 30 tys. i nie więcej niż 150 tys. mieszkańców. Utrzymano zasadę, że grupy te będą działały na podstawie prawa o stowarzyszeniach, a w ich skład wejdą przedstawiciele władz lokalnych.
Z projektu wynika, że ustawa o rozwoju lokalnym z udziałem społeczności ma wejść w życie w ciągu 14 dni od opublikowania w Dzienniku Ustaw.