Prezydent miasta stwierdził wygaśnięcie zezwolenia udzielonego właścicielowi sklepu spożywczego na sprzedaż wyrobów alkoholowych, ponieważ nie wniósł on w terminie opłaty za korzystanie z zezwolenia. Przedsiębiorca twierdził, że zlecił dokonanie przelewu i wymaganą opłatę wniósł w ostatnim dniu terminu (30 września), a zatem nie zaszła przesłanka powodująca wygaśnięcie zezwolenia. I nie zgodził się ze stanowiskiem prezydenta, że dopiero wpływ kwoty opłaty na konto gminy przed upływem ustawowego terminu stanowi o zachowaniu zezwolenia na alkohol (ta trafiła na konto urzędu dopiero 1 października 2013 r.).
Przedsiębiorca wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.
Według art. 111 ust. 7 ustawy o wychowaniu w trzeźwości opłata za zezwolenie wnoszona jest na rachunek gminy w każdym roku kalendarzowym objętym zezwoleniem w trzech równych ratach w terminach do 31 stycznia, 31 maja i 30 września danego roku kalendarzowego. Są to tak zwane terminy zawite, które nie podlegają przywróceniu. W konsekwencji nieuiszczenie opłaty w zakreślonym terminie skutkuje sankcją w postaci wygaśnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.
Do zobowiązań z tytułu zezwolenia stosuje się przepisy kodeksu postępowania administracyjnego i odpowiednio przepisy działu III ustawy – Ordynacja podatkowa. W rozdziale III ordynacji podatkowej w art. 60 § 1 pkt 2 ustawodawca przesądził, że za termin zapłaty tego rodzaju zobowiązań uważa się „w obrocie bezgotówkowym – dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub rachunku płatniczego podatnika w instytucji płatniczej na podstawie polecenia przelewu". A zatem – zauważył sąd – przy ustalaniu terminu opłat za wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, w drodze przelewu, istotna jest data przyjęcia dyspozycji do realizacji, a nie data zaksięgowania wpłaty na rachunku odbiorcy.
Wniesienie na rachunek gminy opłaty obejmuje również wpłatę na rachunek gminy uczynioną przelewem bankowym, a za termin dokonania tej opłaty należy uznać dzień przyjęcia polecenia przelewu przez bank, w którym zlecający przelew ma rachunek z kwotą wystarczającą na pokrycie opłaty, przed upływem terminu, a więc w rozpatrywanej sprawie przed 30 września 2013 r.