MEN namawia do przekazywania szkół

Samorządy zamiast likwidować małe placówki powinny przekazywać je w ręce stowarzyszeń lub tworzyć filie szkół – radzi ministerstwo edukacji.

Aktualizacja: 05.02.2015 07:36 Publikacja: 05.02.2015 06:37

MEN namawia do przekazywania szkół

Foto: www.sxc.hu

Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej napisała list do samorządowców w sprawie likwidacji małych szkół. Radni mają bowiem do 28 lutego czas na decyzję o ewentualnym zamknięciu placówek. Minister chce ich przekonać, by tego nie robili.

Część gmin już podjęła uchwały intencyjne.

– Do kuratorium w Gdańsku wpłynęło ich dotąd siedem. Dotyczą podstawówki, gimnazjum i pięciu szkół ponadgimnazjalnych – mówi Małgorzata Miler z gdańskiego kuratorium.

– W Warszawie do końca stycznia wpłynęły 24 uchwały. Dotyczą m.in. trzech szkół podstawowych i dwóch gimnazjów – informuje Andrzej Kulmatycki, rzecznik warszawskiego kuratorium.

Dla porównania w całym zeszłym roku szkolnym uchwały dotyczyły dziesięciu szkół podstawowych i żadnego gimnazjum. W tym roku uchwały dopiero zaczęły wpływać. Wiele więc wskazuje, że w tym roku likwidowanych szkół może być więcej.

Ministerstwo, by zapobiec likwidacji małych, głównie wiejskich szkół, zmieniło w tym roku sposób naliczania subwencji oświatowej. Niewielkie placówki, mające do 70 uczniów, dostaną około 1,1 tys. zł więcej na jednego ucznia, bo wprowadzono dla nich dodatkową wagę.

– Wagami manipuluje się w obrębie tej samej kwoty przeznaczonej na subwencję. Aby dodać pieniędzy małym szkołom podstawowym, odebrano je gimnazjom. Samorządy mogą w ten sposób wcale nie dostać więcej środków – komentuje poseł Lech Sprawka.

Minister edukacji narodowej wskazała, że zamiast likwidować małe szkoły, samorządy mogą skorzystać z innych zgodnych z prawem rozwiązań – utworzyć filię lub przekazać je do prowadzenia innym podmiotom.

W Polsce jest już jedna gmina, która w ten sposób wyzbyła się wszystkich szkół. To Hanna na Opolszczyźnie. Jej śladami idą Iwanowice (woj. małopolskie). Radni tej gminy zdecydowali o rozpoczęciu procedury likwidacji gminnych podstawówek i gimnazjów. Mają je przejąć stowarzyszenia i osoby fizyczne.

Takie prowadzenie szkół jest tańsze, bo nie trzeba w nich zatrudniać na podstawie Karty nauczyciela.

Gminy nie tracą już na pozbywaniu się szkół. Wszystko dzięki zeszłorocznej zmianie tzw. wskaźnika Di rzutującego na wysokość subwencji. Wcześniejszy sposób jej obliczania  powodował, że jeżeli nie było nauczycieli zatrudnionych w danej gminie, przekazywane jej środki malały o 80 proc.

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Dobra osobiste
Po błędnej diagnozie nie zdążyła pożegnać się z dzieckiem. Sąd wycenił ból matki
Prawo drogowe
Jakie kary grożą za kierowanie autem bez uprawnień? Trzy scenariusze wydarzeń
Praca, Emerytury i renty
Na tę informację czekają miliony seniorów. Znamy termin wypłaty 14. emerytury
Prawo w Polsce
Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?