Rada miejska w Lidzbarku Warmińskim podjęła uchwałę w sprawie ustalanie kryteriów rekrutacji i liczby punktów za poszczególne kryteria oraz dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia stosowanych w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli prowadzonych przez gminę.
Jako jedno z kryteriów rekrutacji wskazanych w tej uchwale przez radę były „szczególne zdarzenia losowe mające wpływ na sytuację rodzinną kandydata uzasadniające przyjęcie do przedszkola".
Postanowienie to zakwestionował wojewoda warmińsko – mazurski (rozstrzygnięcie nadzorcze z 11 lutego 2015 r., sygn. PN.4131.19.2015).
- Zgodnie z art. 20c ustawy o systemie oświaty, w postępowaniu rekrutacyjnym do publicznego przedszkola lub publicznej formy wychowania przedszkolnego, na poszczególnych jego etapach, przy większej liczbie wniosków aniżeli miejsc w placówce, brane są pod uwagę kryteria określone w ustawie oraz kryteria określone przez organ prowadzący – wyjaśnia Grażyna Kluge, wicewojewoda warmińsko - mazurski. – Natomiast zgodnie z art. 20c ust. 6 ustawy, organ prowadzący upoważniony został do określenia nie więcej niż 6 kryteriów oraz do przyznania każdemu z tych kryteriów określonej liczby punktów - dodaje.
W ocenie organu nadzoru, określone w zakwestionowanym zapisie kryterium stanowi klauzulę generalną, w treści której mieścić się może szereg różnorodnych, bliżej nie sprecyzowanych sytuacji, a decyzja w przedmiocie zaistnienia lub braku spełnienie kryterium rekrutacyjnego, spoczywać będzie na podmiocie prowadzącym rekrutację.