? opinii rad gmin objętych wnioskiem, poprzedzonych przeprowadzeniem przez te rady konsultacji z mieszkańcami, a w przypadku zmiany naruszającej granice powiatów lub województw – opinii odpowiednich rad powiatów lub sejmików województw, oraz
? opinii wojewody właściwego dla gminy lub gmin objętych wnioskiem.
Rada gminy może wystąpić z takim wnioskiem do ministra administracji i cyfryzacji, za pośrednictwem wojewody, w terminie do 31 marca. Szczegółowe wymagania w tym zakresie określa rozporządzenie Rady Ministrów z 9 sierpnia 2001 r.
Nazwy miejscowości
W ustawie o nazwach przewidziano, że urzędowa nazwa miejscowości lub jej części bądź obiektu fizjograficznego może być ustalona, zmieniona lub zniesiona na wniosek rady gminy, na której obszarze jest położona ta miejscowość lub obiekt.
Rada gminy przedstawia wniosek w tej sprawie ministrowi administracji i cyfryzacji za pośrednictwem wojewody. Jeżeli taki wniosek ma dotyczyć nazwy zamieszkanej miejscowości, rada gminy powinna uprzednio przeprowadzić w tej sprawie konsultacje z mieszkańcami tej miejscowości, w trybie określonym w art. 5a ust. 2 u.s.g.
Urzędowa nazwa może być także ustalona, zmieniona lub zniesiona przez ministra z jego inicjatywy bądź z inicjatywy Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych. Przed ustaleniem, zmianą lub zniesieniem urzędowej nazwy minister występuje do rady gminy, starosty, właściwego miejscowo wojewody i wskazanej wyżej komisji, a w przypadku obiektu fizjograficznego także zarządu województwa – o opinię. Opinia rady gminy musi być poprzedzona przeprowadzeniem konsultacji z mieszkańcami miejscowości, której dotyczy ta sprawa.
Ponadto zgodnie z ustawą o mniejszościach na wniosek rady gminy może być ustalona dodatkowa nazwa miejscowości lub obiektu fizjograficznego w języku mniejszości, jeżeli:
? liczba mieszkańców gminy należących do mniejszości jest nie mniejsza niż 20 proc. ogólnej liczby mieszkańców tej gminy lub, w przypadku miejscowości zamieszkanej, za ustaleniem dodatkowej nazwy miejscowości w języku mniejszości opowiedziała się w konsultacjach, przeprowadzonych w trybie określonym w art. 5a ust. 2 u.s.g., ponad połowa mieszkańców tej miejscowości biorących udział w konsultacjach, a
? wniosek rady gminy uzyskał pozytywną opinię Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych.
We wskazanych wyżej przypadkach krąg osób uprawnionych do wzięcia udziału w konsultacjach został więc ograniczony do mieszkańców danej miejscowości. W takich sytuacjach uprawnienie do wzięcia udziału w konsultacjach nie przysługuje wszystkim mieszkańcom gminy. Są to przepisy szczególne w stosunku do art. 5a ust. 1 u.s.g. (por. np. wyrok NSA z 3 sierpnia 2010 r., sygn. II OSK 1023/10).
Tryb ustaleń
W uchwale określającej zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami, podejmowanej na podstawie art. 5a ust. 2 u.s.g., rada gminy powinna określić w szczególności: kto inicjuje konsultacje, sposób i formę konsultacji, czas i miejsce ich przeprowadzenia, reguły ustalania wyników oraz sposób przekazania tych wyników do wiadomości społeczności lokalnej.
W zakresie udzielonego radzie gminy upoważnienia nie mieści się zobowiązanie wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do wydania w tym przedmiocie zarządzenia o treści narzuconej mu przez radę gminy. O ile stwierdzenie, że wójt jest uprawniony do podejmowania decyzji o przeprowadzeniu konsultacji w drodze zarządzenia, nie uchybia kompetencjom tego organu do wykonywania uchwał rady gminy, o tyle zobowiązanie wójta do uwzględnienia w zarządzeniu enumeratywnie wymienionych elementów dotyczących sposobu wykonania uchwały stanowi niedopuszczalną ingerencję organu stanowiącego w sferę kompetencji organu wykonawczego.
Z upoważnienia do uchwalenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami gminy nie można także wywodzić kompetencji rady gminy do ograniczenia kręgu osób uprawnionych do udziału w konsultacjach społecznych (wyrok WSA we Wrocławiu z 10 maja 2013 r., sygn. III SA/Wr 140/13).
Przykład:
Rada gminy chce zastrzec w uchwale określającej zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami, że mogą uczestniczyć w nich tylko osoby zamieszkałe w tej gminie z zamiarem stałego pobytu i zameldowane na jej terenie. Takie ograniczenie jest jednak niedopuszczalne. Pojęcie mieszkańca gminy w rozumieniu u.s.g. – jako osoby zamieszkującej w miejscowości położonej na jej obszarze z zamiarem stałego pobytu – nie jest równoznaczne z pojęciem osoby zameldowanej na pobyt stały lub czasowy. Zastosowanie w uchwale takiego określenia mieszkańca w nieuzasadniony sposób ograniczyłoby krąg osób uprawnionych do udziału w konsultacjach i stanowiłoby przekroczenie przez radę gminy zakresu udzielonej jej delegacji ustawowej (por. m.in. wyrok WSA Gliwicach z 14 stycznia 2014 r., sygn. I SA/Gl 1291/13).
Treść i zakres uchwały określającej zasady i tryb konsultacji z mieszkańcami przesądzają o tym, że ma ona charakter aktu prawa miejscowego. Taka uchwała podlega zatem obowiązkowi publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym (por. m.in. wyrok NSA z 8 grudnia 2011 r., sygn. II OSK 1562/11).
podstawa prawna: art. 4–4d , art. 5, art. 5a, art. 18, art. 35 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 594 ze zm.)
Ważne przepisy
- art. 2 pkt 7, art. 8 ustawy z 29 sierpnia 2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych (DzU nr 166, poz. 1612 ze zm.),
- art. 12 ust. 7, art. 13 ustawy z 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym (DzU nr 17, poz. 141 ze zm.),
- art. 5 ust. 5 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1118 ze zm.),
- art. 2, art. 4, art. 17 ustawy z 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 706 ze zm.),
- rozporządzenie Rady Ministrów z 9 sierpnia 2001 r. w sprawie trybu postępowania przy składaniu wniosków dotyczących tworzenia, łączenia, dzielenia, znoszenia i ustalania granic gmin, nadawania gminie lub miejscowości statusu miasta, ustalania i zmiany nazw gmin i siedzib ich władz oraz dokumentów wymaganych w tych sprawach (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 310).