Podatek od nieruchomości: zwolnienie i ulga to nie to samo

Rada gminy, wprowadzając zwolnienia od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis, nie może przyjmować dodatkowych uregulowań, które mają zabezpieczyć interes gminy.

Aktualizacja: 24.02.2015 07:41 Publikacja: 24.02.2015 07:10

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie stwierdziło nieważność uchwały Rady Gminy Milejów w sprawie wprowadzenia zwolnień od podatku od nieruchomości. Powód to naruszenie przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Izba zakwestionowała zapis stanowiący, że zwolnienia przysługują w wysokości 60 proc. w pierwszym roku, 40 proc. w drugim i 20 proc. w trzecim. Wytknęła, że ten sposób określenia wysokości zwolnień narusza art. 7 ust. 3 ustawy, który upoważnia radę gminy do wprowadzenia zwolnień od podatku, czyli wyłączenia w całości danego przedmiotu spod obowiązku podatkowego. Procentowe określenie wysokości zwolnienia jest zaś obniżeniem wysokości daniny, czyli ulgą podatkową. A pojęcia „zwolnienie" i „ulga" nie są tożsame w ustawach podatkowych.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Sądy i trybunały
Student po IV roku prawa wie wszystko, co potrzebne, by być asystentem sędziego
Zawody prawnicze
Ewa Wrzosek ukarana. Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym zdecydował
Sądy i trybunały
Sędzia Koska-Janusz jednak poprowadzi proces ws. Funduszu Sprawiedliwości
Sądy i trybunały
Dariusz Mazur tłumaczy powody nagłej wolty Ministerstwa Sprawiedliwości