Szpitale mogą żądać ?od NFZ zwrotu pieniędzy za zaplanowane operacje

Szpitale mogą żądać od Funduszu zwrotu milionów za nieopłacone usługi.

Aktualizacja: 01.06.2015 08:29 Publikacja: 01.06.2015 08:02

Szpitale mogą żądać ?od NFZ zwrotu pieniędzy za zaplanowane operacje

Foto: www.sxc.hu

W Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu zapadł wyrok w sprawie ZOZ w Krotoszynie, który może mieć znaczenie dla setek szpitali.

Powiatowy ZOZ przeprowadzał zaplanowane operacje wszczepienia endoprotez stawu biodrowego. Zabiegi wykonał w styczniu i lutym 2010 r. na podstawie umowy zawartej z wielkopolskim oddziałem NFZ. I owszem, Fundusz zapłacił ZOZ za operacje, ale zapłatę cofnął w późniejszych miesiącach. Urzędnicy zrobili to na podstawie systemu rozliczeń, jaki obowiązywał szpitale przy sprawozdawaniu wykonanych usług medycznych. Według tego programu NFZ najpierw płaci za usługi ratujące życie, chociażby lecznica udzieliła ich później niż zaplanowanych.

Szpital w Krotoszynie pozwał NFZ.

– Strony łączyła umowa o udzielanie świadczeń zdrowotnych, mocą której szpitalowi należy się zapłata za świadczenia udzielone w jej ramach, i nie ma przepisów prawa, które pozwalałyby NFZ stosować jego metodę rozliczeń – mówi radca prawny Katarzyna Fortak-Karsińska, pełnomocnik Szpitala Powiatowego w Krotoszynie.

Sąd Okręgowy w Poznaniu przyznał rację szpitalowi. Apelację od wyroku wniósł NFZ. Sąd Apelacyjny w Poznaniu nie przyznał także urzędowi racji, utrzymując wyrok sądu pierwszej instancji. Skład orzekający w ustnych motywach wyroku podkreślił, że przyjęta przez NFZ metoda rozliczeń nie wynika z obowiązujących aktów prawnych, bo do nich nie należą zarządzenia prezesa NFZ. One nie mieszczą się w katalogu źródeł prawa określających stosunki NFZ i świadczeniodawców-szpitali. W związku z tym nie mogą regulować sposobu rozliczeń świadczeń.

– Zarządzenia mogą decydować jedynie o kwestiach organizacyjno-technicznych sprawozdawania świadczeń – podkreślili sędziowie.

Sąd nakazał NFZ zwrócić szpitalowi 206 tys. zł tytułem niezapłaconych usług medycznych.

– Przeciętny szpital wojewódzki w skali roku ma niezapłacone przez NFZ świadczenia planowe wyparte przez świadczenia ratujące życie. To nawet do 6 mln zł rocznie. W skali kraju straty szpitali idą w setki milionów – tłumaczy Fortak-Karsińska.

Nie wiadomo, czy NFZ zmieni teraz system rozliczeń, ale możliwe, że na drogę sądową przeciwko niemu wystąpią teraz inne szpitale.

sygnatura akt: I ACa 59/15

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr