PZU kupuje kolejne szpitale

Samorządy chcą przekształcać publiczne lecznice w spółki prawa handlowego i sprzedawać je ubezpieczycielowi.

Publikacja: 29.06.2015 16:56

PZU kupuje kolejne szpitale

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Skupowanie przychodni i poradni specjalistycznych przestało już wystarczać PZU. Teraz ubezpieczyciel postanowił inwestować w duże specjalistyczne szpitale. W dodatku publiczne. PZU prowadzi właśnie rozmowy z marszałkiem śląskim na temat możliwości zakupu kilku szpitali, których właścicielem jest województwo.

- Zarząd województwa rozmawia z PZU na razie niezobowiązująco – mówi Witold Trólka, rzecznik śląskiego urzędu marszałkowskiego.

Wygląda jednak na to, że Śląsk jest chętny do sprzedaży szpitali PZU, bo wie, że firma może zainwestować duże pieniądze w ochronę zdrowia. I chociaż Witold Trólka zastrzega, że do sprzedaży nie zostały wytypowane żadne placówki, to nieoficjalnie mówi się o szpitalu im. Leszczyńskiego w Katowicach.

Swoich zakusów nie zdradza też sam PZU.

– Interesują nas szpitale o wysokiej jakości medycznej. Zależy nam na zapewnieniu naszym klientom świadczeń na najlepszym możliwym poziomie. Z tego punktu widzenia drugorzędne jest to, czy właścicielem jest podmiot publiczny, np. powiat bądź województwo, czy prywatny – mówi Jędrzej Litwiniuk, dyrektor inwestycyjny w pionie PZU Inwestycje.

Wiadomo, że szpital im. Leszczyńskiego nie jest zadłużony. Może więc być łakomym kąskiem dla ubezpieczyciela.

Dyrektor Litwiniuk poinformował, że województwo śląskie nie jest jedynym, z którym PZU rozmawia o zakupie szpitali. Przed kilkunastoma dniami firma uczestniczyła w transakcji dotyczącej warszawskiego szpitala Centrum Medyczne Gamma. To akurat prywatna placówka o profilu ortopedyczno-rehabilitacyjnym.

Zakup szpitali samorządowych nie jest jednak taki prosty. Działają one głównie w formie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. PZU jako inwestor może wejść do takiej placówki, jeśli działa ona w formie spółki prawa handlowego. A to oznacza, że samorząd, by sprzedać ZOZ, musi go najpierw, zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, przekształcić w spółkę z o.o. bądź akcyjną. Dopiero wtedy może sprzedać w niej udziały.

– Jeżeli obie strony mają już opracowany plan przekształcenia, to cały proces transformacji może się zamknąć w trzech miesiącach – mówi Maciej Dercz, ekspert ds. ochrony zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Samorządy będą się chętnie pozbywać szpitali, bo muszą w nie inwestować. Przepisy unijne zobowiązują je m.in. do tego, by do końca 2016 r. dostosowały placówki do wymogów sanitarnych. Wyprzedaż lecznic może być jednak niebezpieczna.

– To zagraża bezpieczeństwu zdrowotnemu obywateli. Prywatnemu inwestorowi nastawionemu na zysk będzie się opłacało oferować tylko te świadczenia, za które dobrze płaci NFZ. Może się więc okazać, że niepotrzebna mu będzie np. pediatria – wskazuje Dercz.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?