Rada gminy może zdecydować, kiedy przedsiębiorcy wytną drzewa bez zezwolenia

Uchwałą rady gminy można rozszerzyć zawartą w ustawie listę przypadków, gdy usuwanie drzew lub krzewów nie wymaga zezwolenia. Akt prawa miejscowego nie może natomiast przywrócić takiego obowiązku, zniesionego zmianą ustawy.

Aktualizacja: 11.02.2017 12:11 Publikacja: 11.02.2017 11:43

Rada gminy może zdecydować, kiedy przedsiębiorcy wytną drzewa bez zezwolenia

Foto: 123RF

- Gmina rozważa wyłączenie na jej terenie wymogu uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność innych podmiotów niż osoby fizyczne, na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Czy jest to dopuszczalne?

Tak. Zgodnie z art. 83 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody (dalej u.o.p.) zasadą jest, że usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości może nastąpić dopiero po uzyskaniu zezwolenia. W myśl art. 83a ust. 1 u.o.p. wydaje je wójt (burmistrz, prezydent miasta), a w przypadku gdy zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków – wojewódzki konserwator zabytków. W art. 83f ust. 1 u.o.p., zmienionym od 1 stycznia 2017 r., wymieniono jednak sytuacje, gdy usunięcie drzewa lub krzewu nie wymaga zezwolenia. Dotyczy to m.in. drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej (art. 83f ust. 1 pkt 3a) u.o.p.). W art. 83f ust. 1a) u.o.p., dodanym od 1 stycznia 2017 r., przewidziano także, że rada gminy, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, może określić, że wymogu uzyskania zezwolenia na usunięcie nie stosuje się także do innych drzew lub krzewów, określonych na podstawie następujących kryteriów:

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama