Czynności związane z przygotowaniem oraz przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego (przetargu) powinny wykonywać osoby zapewniające bezstronność i obiektywizm. Ustawa – Prawo zamówień publicznych wymienia kategorie osób podlegających wyłączeniu z tych procedur. Ma to zapobiec sytuacji, w której zamówienie dostaje wykonawca, dlatego że jest powiązany z urzędnikami decydującymi o wyniku przetargu. Chodzi o praktyczną realizację zasad uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców.
Pierwszym zabezpieczeniem jest nakaz złożenia przez wszystkie osoby wykonujące czynności w postępowaniu pisemnego oświadczenia o braku lub istnieniu wymienionych w ustawie okoliczności. Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej. Już sam jego brak może być podstawą do wnoszenia przez wykonawców środków ochrony prawnej (np. protestów).
[srodtytul]Nie może rodzina [/srodtytul]
Krąg osób podlegających wyłączeniu od podejmowania czynności w postępowaniu jest dosyć szeroki. Należą do niego osoby, które same ubiegają się o to zamówienie oraz małżonkowie albo krewni oferenta. Wyłączony zatem będzie np. informatyk urzędu miejskiego prowadzący własną firmę, jeśli złoży ofertę np. na budowę miejskiej strony internetowej. Pomimo problemu dla gminy, która może przecież nie dysponować innymi fachowcami do oceny skomplikowanych technicznie ofert, konieczność wyłączenia jest bezwzględna. Jego zakres jest zresztą szerszy, gdyż dotyczy nie tylko udziału w komisji przetargowej, ale wszelkich czynności przygotowawczych, także przygotowania opisu przedmiotu zamówienia.
[srodtytul]Wątpliwa bezstronność[/srodtytul]