Do [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=247401]prawa zamówień publicznych[/link] wpisano zabezpieczenie przed udzielaniem zleceń firmom, które nie wywiązują się z umów. Dlatego te, które wyrządzą szkodę poprzez nienależyte wykonanie zamówienia (lub jego niewykonanie), są wykluczane z przetargów.
Dotychczas zamawiający mógł wykluczyć przedsiębiorcę na podstawie dowolnych dowodów świadczących o jego nierzetelności. Na tym tle dochodziło często do sporów, dlatego też zmieniono art. 24 ust. 1 pkt 1 ustawy. Teraz o wykluczeniu firmy decydować będzie prawomocny wyrok sądowy stwierdzający wyrządzenie szkody wskutek nienależytego wykonania zamówienia.
Zmieniony przepis obowiązuje od 24 października. Tyle że nie przewiduje żadnego okresu przejściowego, a [b]na pierwsze prawomocne wyroki sądowe trzeba będzie poczekać nawet kilka lat.[/b] Do tego czasu niesolidne firmy będą miały otwartą drogę do przetargów.
Wykluczenia z powodu nienależytego wykonywania zamówień nie zdarzały się dość często. – Czasem jednak, kiedy mieliśmy ewidentne dowody na to, że firma wyrządziła szkody przy innych zamówieniach, podejmowaliśmy decyzję o jej wykluczeniu. Najczęściej informacje o nierzetelnych wykonawcach przekazywali ich konkurenci – mówi Krystyna Górska, dyrektor Biura Zamówień Publicznych Urzędu Miasta w Poznaniu.
[srodtytul]Zależy od zamawiających[/srodtytul]