Przepis art. 122 ust. 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=276051]ustawy o pomocy społecznej[/link] określa, jakie wymagania kwalifikacyjne powinny spełniać „osoby kierujące jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej” (trzyletni staż pracy w pomocy społecznej oraz specjalizacja z zakresu organizacji pomocy społecznej). W pytaniu chodzi o interpretację wyrażenia „osoby kierujące” – czy odnosi się ono tylko do kierownika (dyrektora) tej jednostki, czy także do jego zastępców. W odniesieniu do osób kierujących samorządowymi jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej odpowiedzi na to pytanie należy szukać w przepisach regulujących prawa i obowiązki pracowników samorządowych (odesłanie z art. 123 i 123a tej ustawy).

Do pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych, zgodnie z tabelą nr I stanowiącą załącznik nr 3 do rozporządzenia RM z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego, zaliczono dyrektorów (kierowników) tych jednostek oraz ich zastępców. Dlatego wymagania określone w art. 122 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej należy stosować do dyrektorów samorządowych jednostek organizacyjnych pomocy społecznej i ich zastępców.

[i]Podstawa prawna

– [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=276051]ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (DzU nr 64, poz. 593 z późn. zm.)[/link][/i]