Już w sumie siedemnaście polskich produktów regionalnych i tradycyjnych zostało objętych ochroną UE.
Podhale, Żywiecczyzna, Poznań, Kaliskie, Kaszuby i Kurpie to tylko niektóre regiony, które mogą się poszczycić posiadaniem własnego, zarejestrowanego produktu regionalnego. Wiele następnych aplikuje do UE o uznanie swoich regionalizmów.
Produkty zarejestrowane chronione są przed wszelkimi próbami fałszowania danych dotyczących miejsca pochodzenia, właściwości lub cech własnych. A także przed zawłaszczeniem i imitacją nazwy, receptury lub sposobu przygotowywania. Zabronione jest także etykietowanie podobnych produktów w sposób aluzyjny, że coś jest „w stylu”, „rodzaju”, „przy użyciu metody”, „tak jak produkowane w” lub „podobne”.
Miód kurpiowski i fasola korczyńska zostały wpisane do rejestru Chronione Oznaczenie Geograficzne, pozostałe zapisano w rejestrach: Chronione Nazwy Pochodzenia lub Gwarantowane Tradycyjne Specjalności.
Miód kurpiowski zbierany jest na obszarze tradycyjnie nazywanym Kurpiami. Powstaje z nektaru kolejno kwitnących po sobie gatunków roślin. Specyfika miodu wynika m.in. z bardzo dużych ograniczeń przy jego produkcji, np. nieprzekraczanie w metodzie produkcji temperatury 30°C. Co powoduje, że zachowane są w nim wszystkie naturalne enzymy i związki eteryczne.