Środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla Małopolski to 5,12 mld zł. To prawie 8 proc. pieniędzy przyznanych województwom w ramach regionalnych programów operacyjnych. Na co Małopolska wyda te pieniądze? Priorytet nadano podniesieniu jakości oferty inwestycyjnej regionu. Chodzi o tworzenie i rozwój stref aktywności gospodarczej oraz zwiększenie dostępności komunikacyjnej województwa. Postawiono też na wykorzystanie potencjału Krakowa jako regionalnego ośrodka wzrostu poprzez rozwój infrastruktury metropolitalnej. Małopolska zamierza też wykorzystać dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze w sposób komercyjny (przynoszący realne korzyści), ale nienaruszający zasad zrównoważonego rozwoju. Priorytetem jest też wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw, które ma przyczynić się do ograniczenia barier w rozwoju małopolskich firm.
Środki przeznaczone na dotacje bezpośrednie dla przedsiębiorców rozdzielono równomiernie na cały okres od roku 2007 aż do roku 2013. Dzięki temu konkursy dla firm będą ogłaszane w kolejnych latach obecnej perspektywy finansowej. Pulę środków dla małych i mikrofirm podzielono na sześć konkursów, co gwarantuje coroczne nabory wniosków o granty. 30 września br. ogłoszono konkurs dla mikroprzedsiębiorstw. Nabór wniosków od małych przedsiębiorstw będzie ogłoszony w I kwartale 2011 r., a kolejny nabór dla mikroprzedsiębiorstw w III kwartale. Pieniądze dla przedsiębiorstw średniej wielkości podzielono na dwie równe części. Taki podział oznacza dwa konkursy. Jeden już zakończono, a drugi zostanie ogłoszony w II kwartale 2011 r.
Małopolskie firmy udanie korzystają z tych pieniędzy. Dobrym przykładem jest projekt dotyczący nowoczesnego systemu uzdatniania wody firmy Wofil z Krynicy Zdroju. Przedmiot inwestycji to budowa systemu uzdatniania wody z wykorzystaniem innowacyjnego urządzenia – generatora ozonu. Skonstruowany ozonator jest łatwiejszy w obsłudze i naprawie oraz tańszy od sprzętów tego typu oferowanych przez firmy zagraniczne. Generator ozonu posiada również wyższe parametry pracy, trwałości i niezawodności w porównaniu z urządzeniami dostępnymi na rynku. Ozonator jest stosowany do uzdatniania wody m.in. w przemyśle spożywczym.
[wyimek]3,27 mld zł to wkład Unii w umowy zawarte w Małopolsce[/wyimek]
Największą efektywność w pozyskiwaniu dotacji z programu wykazują firmy z Krakowa oraz powiatów krakowskiego i tarnowskiego. Na uwagę zasługują też przedsiębiorstwa z powiatów brzeskiego i wielickiego, w których z każdej gminy wpłynął już wniosek o dofinansowanie działalności inwestycyjnej biznesu. Z gmin wiejskich w liczbie wniosków pochodzących od firm przodują gminy Zabierzów i Tarnów.